Pomislimo na zanamce
Jutri bo svetovni dan Zemlje, praznik, če lahko temu tako rečemo, ki nas opomni, da živimo na planetu z omejenimi viri in da je naša dolžnost, da zanje skrbimo in jih varujemo. Priložnost, da sprejmemo bolj zaveden in odgovoren odnos do narave in okolja. Priložnost, da razmislimo o tem, kako smo se kot človeštvo odzvali na okoljske izzive in kako bi se lahko bolje odzvali v prihodnosti.
Kljub temu da podatki Statističnega urada Slovenije kažejo, da v Sloveniji letno nastane okoli šest ton emisij toplogrednih plinov v ekvivalentu CO2, kar je nekoliko pod povprečjem ostalih članic Evropske unije, da se je količina odloženih komunalnih odpadkov zmanjšala in da smo povečali število vozil na alternativne oblike pogona, je na mestu vprašanje – bi lahko storili več? Bi lahko bolj opozarjali otroke, da se niti najmanjših papirčkov ne sme vreči na tla? Bi lahko več pozornosti in izobraževanja namenili temu, kam gredo naši odpadki in kaj se z njimi stori? Bi morali biti bolj hvaležni za stvari, ki se nam morda zdijo samoumevne? V celoti nas dan Zemlje lahko spodbudi k razmišljanju o naši odgovornosti, saj je pomembno, da se vsak posameznik, vsak 'mali človek' zave, da smo vsi del enega ekosistema, od katerega smo konec koncev odvisni. Poleg tega pa so od tega istega ekosistema odvisni tisti, ki jih sploh še ni na svetu in na njegovo stanje še nimajo nobenega vpliva.
Geslo letošnjega dneva Zemlje je ponovno Investirajmo v naš planet, vendar se velja vprašati, ali smo res investirali dovolj. Dan Zemlje nas spomni na to, da vsak posameznik lahko prispeva k boljšemu okolju. Vsakodnevni ukrepi, kot so ločevanje odpadkov, zmanjšanje porabe vode in energije, uporaba trajnostnih izdelkov in prehrane, so načini, ki lahko veliko prispevajo k ohranjanju planeta, pa čeprav se marsikomu zdijo nepotrebni, brezpomenski, morda celo neumni. Večkrat slišim, kako kdo reče 'kaj pa lahko jaz naredim', in če si zamislimo, da je takih posameznikov, ki ne verjamejo v svoj prispevek k trajnosti, na milijone, je zadeva precej skrb vzbujajoča. Morda mnogi res sploh ne pomislijo na svež, prijeten vonj, ki obdaja gozdove po poletni nevihti, ali pa na ptice, ki že zgodaj zjutraj veselo žvrgolijo pod našimi balkoni, ali pa na zelene travnike in žuboreče potoke …Bodo naši zanamci še poznali lepote in bogastva našega planeta ali pa bodo živeli v svetu, ki ga zaznamujejo podnebne spremembe, onesnaženost in izčrpanost naravnih virov? Zato je pomembno, da dan Zemlje ne ostane le praznik, ki ga praznujemo enkrat letno, temveč da vsak dan delamo v smeri trajnostnega razvoja, ki bo zagotovil trajnostno prihodnost za nas in tiste, ki pridejo za nami.