Sanacija še osmih objektov
V drugi fazi energetske sanacije občinskih objektov bodo letos v Kranju v okviru javno-zasebnega partnerstva prenovili osem objektov, večinoma vrtcev in šol.
Druga faza vključuje stavbe Podružnične šole Mavčiče, vrtcev Čebelica, Čira Čara, Čenča in Mavčiče, Osnovne šole Simona Jenka, nekdanje trgovske šole in Kulturnega društva Brdo.
Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) bo v javno-zasebnem partnerstvu s podjetjem Synco (konzorcijski partner je podjetje Tames) letos izvedla energetsko prenovo osmih objektov, predvsem vrtcev in šol. Pogodbo za okoli tri milijone evrov vreden projekt, za katerega bo dobro polovico sredstev prispeval zasebni partner, slabo polovico pa država s kohezijskimi sredstvi, je kranjski župan Matjaž Rakovec podpisal z direktorjem Synca Matevžem Pogračičem. Gre za drugo fazo energetske prenove javnih stavb, potem ko so v prvi fazi, končani leta 2019, že prenovili dvanajst objektov, v tretji, ki je v pripravi, pa jih bodo predvidoma še dvajset.
Druga faza vključuje stavbe Podružnične šole Mavčiče, vrtcev Čebelica, Čira Čara, Čenča in Mavčiče, Osnovne šole (OŠ) Simona Jenka, nekdanje trgovske šole in Kulturnega društva Brdo. Večino objektov bodo v celoti energetsko sanirali – to pomeni posege, kot so izolacija fasade, menjava oken, izolacija strehe, zamenjava zastarelih kotlov, uvedba regulacije temperature, izolacija cevovoda, zamenjava osvetlitve ... V nekaterih stavbah, ki so jih v preteklosti že delno prenovili, pa bodo sanirali elemente, ki jih doslej še niso (varčna razsvetljava, obnova kotlovnice in podobno). Z izvedenimi deli bodo na letni ravni prihranili več kot 500 MWh toplotne ter več kot 124 MWh električne energije, znižali se bodo tudi letni stroški rednega in investicijskega vzdrževanja.
Glavnino del bodo izvedli med majem in septembrom, projekt pa bodo v celoti končali do konca leta.
MOK je tudi prvo fazo energetske prenove javnih objektov v letih 2018 in 2019 izvedla prek javno-zasebnega partnerstva. Tedaj so celovito energetsko prenovo izvedli v desetih, delno pa v dvanajstih objektih. Skupni zajamčeni letni prihranek toplotne in električne energije iz prve faze projekta znaša 2.473.000 kWh, zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov (ekvivalent CO2) pa v višini 1.321 ton letno. Vrednost celotne investicije je bila okoli 6,4 milijona evrov.
V Kranju pa nadaljujejo tudi projekt postavljanja sončnih elektrarn na strehe občinskih objektov. Na MOK so pojasnili, da je bil lani jeseni razpisan javni poziv promotorjem uspešen, na ta način pa želijo v letu 2024 postaviti še med deset in petnajst novih sončnih elektrarn. Pripravljajo tudi projekta prenove daljinskega ogrevanja na Planini in v Krajevni skupnosti Vodovodni stolp ter novogradnje daljinskega sistema ogrevanja in hlajenja na obnovljive vire energije za del območja Zlatega polja – za Zdravstveni dom Kranj, OŠ Franceta Prešerna, Severna vrata, nov dom upokojencev …