Nevarnosti v gorah tudi usposobljeni vodniki ne morejo povsem izključiti, lahko pa jo omejijo, opozarjajo v planinski zvezi. / Foto: PZS/ Martin Šolar

PZS: Vodenje v gorah brez licence nesprejemljivo

»Vodenje v gorah brez ustreznih znanj in usposobljenosti, neustrezno razmerje med številom vodenih in številom vodnikov je nesprejemljivo in nevarno početje ter ga ostro obsojamo,« so se na nedeljsko nesrečo zaradi snežnega plaza na Mali Mojstrovki odzvali v Planinski zvezi Slovenije.

Kranj – »Zimska sezona skriva drugačne pasti od poletnih, zimske razmere zahtevajo usposobljene in izkušene posameznike, če se v gore podajajo manj izkušeni planinci, nujno potrebujejo vodstvo usposobljenih in licenciranih vodnikov. Zadnja nesreča v Mali Mojstrovki je namreč v ospredje postavila ravno to, da je treba v gore hoditi z veliko mero odgovornosti, znanjem uporabe zimske opreme ter pod vodstvom usposobljenih vodnikov z ustreznimi kompetencami,« so se v Planinski zvezi Slovenije (PZS) odzvali na nedeljsko gorsko nesrečo, v kateri je snežni plaz v Mali Mojstrovki presenetil sedem planincev med tečajem varne hoje v gorah. Trije so se hudo poškodovali in dva lažje. Po zadnjih podatkih se od njih v bolnišnici zdravi še en huje poškodovan planinec.

Ustrezna usposobljenost nujna

»Vodenje v gorah brez ustreznih znanj in usposobljenosti ter neustrezno razmerje med številom vodenih in številom vodnikov je nesprejemljivo in nevarno početje ter ga ostro obsojamo. Na vse to opozarjamo že dlje časa v okviru svojih preventivnih vsebin. Nimamo pa pristojnosti, da bi lahko karkoli pri tem posredovali in morajo to nalogo opraviti pristojne inšpekcijske službe v državi,« so se v PZS odzvali na poročanje medijev, da je turo na Malo Mojstrovko, ki naj bi jo organiziralo športno društvo iz Škofje Loke, vodil gorski reševalec, ki pa naj ne bi imel licence za gorskega vodnika, ki bi jo za komercialno vodenje moral imeti. »Žal so nevarne situacije prisotne v gorah ves čas, kar se je znova pokazalo ob tej hudi nesreči. Nevarnosti tudi usposobljeni vodniki ne morejo povsem izključiti, lahko pa jo omejijo,« pravijo v PZS, ki zadnja leta opozarja na problematiko vodenja planinskih tur brez ustrezne usposobljenosti vodnikov, ki v gorskem svetu vodijo brez primernih znanj in izkušenj.

PZS kot nacionalna panožna športna zveza za panogo planinstvo – alpinizem na podlagi zakona o športu usposablja strokovne delavce v športu, med katerimi so tudi vodniki PZS in alpinistični inštruktorji. Usposabljanje je razdeljeno na različne stopnje in kompetence, vodniki pa po opravljenem usposabljanju za posamezno stopnjo zahtevnosti vsaka štiri leta obnovijo licenco z udeležbo na izpopolnjevanjih, vsako leto pa oddajo poročilo za registracijo, na osnovi katerega so zavarovani tudi za odgovornost v okviru nepridobitne dejavnosti vodenja.

Plezalni vzpon vodijo alpinistični inštruktorji

Kot pojasnjujejo v PZS, morajo za komercialno vodenje vodniki imeti za odgovornost urejeno svoje zavarovanje v okviru svojega pravnega statusa. »Komercialno lahko vodijo gorski vodniki na podlagi zakona o gorskih vodnikih ali vodniki PZS oz. strokovni delavci v športu na podlagi zakona o športu. Gorski vodniki lahko vodijo vse težavnosti tur, strokovni delavci v športu pa v skladu s svojo stopnjo usposobljenosti in kompetencami ter omejitvami, ki jih določa zakon o gorskih vodnikih,« pojasnjujejo.

Župančičeva smer na Malo Mojstrovko je plezalni vzpon in vodniki PZS nimajo usposobljenosti za vodenja plezalnih smeri, še opozarjajo. »Zanje so usposobljeni alpinistični inštruktorji, ki nekomercialno delujejo pod okriljem alpinističnih odsekov in klubov. Plezajo lahko z največ dvema tečajnikoma ali pripravnikoma, ki sta navezana na vrv. Komercialno lahko turo te težavnosti vodijo samo gorski vodniki.«

Gorski reševalci rešujejo, ne vodijo tur

V Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) so potrdili, da je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član – gorski reševalec, vendar pa kot član skupine ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS. »Poudarjamo, da so vsi gorski reševalci, člani GRZS, usposobljeni za reševanje ponesrečenih v gorah in na drugih težko dostopnih terenih. Gorski reševalci ne vodijo tur v gore oziroma hribe in tudi ne preiskujejo vzrokov nesreč ali morebitne odgovornosti. Gorski reševalci rešujemo ponesrečene v gorah in to opravljamo prostovoljno in brezplačno,« so sporočili in dodali, da bodo na podlagi ugotovitev preiskave, ki še poteka, in temeljite analize nesreče sprejeli ustrezne ukrepe.

Še več nesreč

Gorski reševalci so sicer poleg posredovanja zaradi snežnega plazu na Mali Mojstrovki te dni izvedli še več reševanj v gorah. Po poročanju Policijske uprave Kranj so prav tako na veliko noč priskočili na pomoč češkima planincema, starima 36 in 38 let, ki sta krenila iz Triglavskega doma na Kredarici proti Konjskemu sedlu. V gosti megli in slabih vremenskih razmerah sta obstala na poti in nista upala naprej. Gorski reševalci iz Mojstrane so ju nepoškodovana pospremili v dolino.

Prav tako v nedeljo so pod Skuto zaradi vetra onemogli štirje tuji planinci, ki so se zato zatekli v bivak. Dežurna ekipa GRS Brnik s helikopterjem Slovenske vojske je poskušala še isti dan dostopiti do njih, a ji zaradi neugodnih vremenskih razmer ni uspelo. Planinci so prenočili v bivaku, naslednje jutro pa so jih pobrali s helikopterjem.

V ponedeljek se je na območju Srenjskega prevala na območju Bohinja poškodoval 42-letni turni smučar. S helikopterjem policije so ga prepeljali v zdravstveno ustanovo. V Slovenski smeri v Severni Triglavski steni pa je snežni plaz odnesel enega alpinista okoli sedemdeset metrov po pobočju, kjer je obstal nepoškodovan, eden pa se je obdržal v steni. Gorski reševalci so ju ob sodelovanju helikopterja Slovenske vojske rešili iz stene in nepoškodovana prepeljali v dolino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 16. januar 2012 / 07:00

Železniška postaja z novo vsebino

Občina Kamnik bo v sodelovanju s Centrom za socialno delo še januarja odprla Dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju, ki bo deloval v nekdanji Plečnikovi železniški postaji.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 13. januar 2016 / 14:43

Pečena prosena kaša s suhimi slivami in vaniljevo omako

Sladke jedi najraje pripravljam iz sestavin, ki jih imamo pogosto na voljo doma, in da se z jedjo lahko hkrati posladkamo in kvalitetno najemo.

Gospodarstvo / sreda, 13. januar 2016 / 14:40

Najemnine prijaviti do sredine januarja

Kranj – Fizične osebe, ki so lani drugim fizičnim osebam ali tujim pravnim osebam oddajale v najem premično ali nepremično premoženje, morajo dosežene prihodke prijaviti najpozneje do 15. januarja,...

Bled / sreda, 13. januar 2016 / 14:39

Nadaljevali bodo obnovo

V okviru poslovnega načrta Zavoda za kulturo Bled za prihodnje leto so predstavili tudi investicijski program za prihodnji dve leti.

Železniki / sreda, 13. januar 2016 / 14:38

Pediater tudi v Železnikih

Prihodnji teden bodo v Železnikih znova začeli izvajati preventivne preglede in cepljenje šolarjev.

Rekreacija / sreda, 13. januar 2016 / 14:36

Dež nagajal pohodnikom

Pohodniki so se v soji luči in bakel kljub dežju odpravili h Krivi jelki.