Razpravljali o duševnem zdravju mladih
Minuli četrtek je v veliki dvorani Mestne občine Kranj potekal 33. medobčinski otroški parlament, katerega tema je bila duševno zdravje mladih.
Kranj – Zbrani na medobčinskem otroškem parlamentu v Kranju so bili veseli, da so se po dolgem času spet lahko srečali v živo. Kot je povedala predsednica Društva prijateljev mladine Kranj Jana Kovač, je eden izmed glavnih ciljev parlamenta, da se spodbudi ideja, da bi v šolah pouk potekal malce drugače. »Sama delam na Osnovni šoli Staneta Žagarja in opažam, da se pri otrocih v pokoronskem času dogajajo spremembe: učenci niso vključeni, so odsotni, se ne vključujejo v razpravo. Če bi delali v skupinah, tako kot danes delamo tu, pa bi se preprosto morali angažirati in iskati rešitve.«
Medobčinskemu parlamentu so predsedovale učenke z osnovnih šol Staneta Žagarja, Naklo in Orehek, ki so jim pomagale mentorice. Mladi parlamentarci, ki so prišli z 12 šol iz kranjske in sosednjih občin, so se razdelili v tri skupine in razpravljali o različnih podtemah: prva je bila Moji viri moči, druga Vpliv okolja na moje duševno zdravje, kako vplivajo nanj šola, učitelji starši, tretja pa Spremembe za krepitev mojega razvoja. Pri tej je razprava tekla o tem, kako bi učenci lahko napredovali in se uspešneje upirali duševnim stiskam.
Otroški parlament je bil torej v veliki dvorani Mestne občine Kranj, »v sobi, kjer zasedajo svetnice in svetniki, dajejo pobude in soustvarjajo Mestno občino Kranj skupaj z mestno upravo,« je v pozdravnem nagovoru povedal župan Matjaž Rakovec. Ob tem je predlagal, da glede na to, da so parlamentu predsedovala sama dekleta, v prihodnje uvedejo tudi fantovsko kvoto. »V našem mestnem svetu je 16 deklet in 17 fantov, tako da je enakost spolov zagotovljena.« Mladim parlamentarcem je položil na srce, da se je treba soočiti s tem, da je svet zaradi epidemije covida-19 in vojne v Ukrajini drugačen, da se je s tem treba soočiti in se o tem pogovarjati. »V življenju vsi kdaj zapademo v krizo, se je pa najbolje pogovoriti s tistimi, ki kaj vedo o tej stvari, zato danes svobodno sprašujte, podajajte svoja mnenja, da boste imeli moč in znanje pomagati ljudem, ki se znajdejo v duševni stiski.«