Toliko dobre glasbe
Glasbena šola Kranj je v svoji novi dvorani gostila že 47. Srečanje glasbenih šol Gorenjske in zamejstva. Učenke in učenci osmih glasbenih šol so v devetnajstih točkah v popolnosti potrdili gornji naslov.
Kranj – Petkov večer v lepi, prenovljeni – a za vse poslušalce in tudi nastopajoče vendarle premajhni dvorani – je minil v znamenju glasbene ustvarjalnosti, ki jo gradijo in negujejo v osmih glasbenih šolah, iz katerih prihajajo učenke in učenci, ki so tokrat oblikovali glasbeni program. Srečanje glasbenih šol Gorenjske in zamejstva je letos doživelo 47. izdajo. Pobudi petih gorenjskih glasbenih šol iz Kranja, Škofje Loke, Tržiča, Radovljice in Jesenic izpred skoraj pol stoletja sta se po desetih letih pridružili še dve zamejski glasbeni šoli: Tomaž Holmar iz Furlanije - Julijske krajine v Italiji in Slovenska glasbena šola Dežele Koroške (kot je njeno novo ime) iz sosednje Avstrije. Od lani na srečanjih sodeluje tudi zasebni Glasbeni center Do re mi z Bleda.
Po pomenljivi dobrodošlici s pesmijo Edvina Fliserja Tam, kjer sem doma v izvedbi domačega pevsko-instrumentalnega sestava so se prvi predstavili in s tremi točkami navdušili prav mladi iz blejske glasbene šole, ki izstopa tudi po tem, da se v njej instrumentov učijo otroci z motnjo avtističnega spektra. V nadaljevanju programa sta povezovalca programa Marija Zevnik in Mark Gazvoda eno za drugo na oder k nastopom klicala mlade glasbene moči, ob tem pa sta v nekaj besedah predstavljala tudi posamezne šole, njihovo velikost, razširjenost izobraževalnega programa ter uspehe njihovih učencev.
Mlada glasbena moč
V osmih šolah se glasbenega znanja uči več kot tri tisoč učenk in učencev. Kot je v nagovoru dejala ravnateljica šole gostiteljice Petra Mohorčič, v mnogih državah zavidajo tako dobro organiziranost glasbenega šolstva v Sloveniji. Obiskovalci smo prisluhnili tako solističnim nastopom kot manjšim, a zelo različnim, tudi nekoliko neobičajnim instrumentalnim sestavom, saj v šolah poučujejo izjemno široko paleto instrumentov. Ob večji dvorani bi nedvomno občudovali tudi baletne nastope.
Mladi so predstavili bogat nabor glasbe, z odra je valovilo morje zvokov različnih glasbil in glasbenih zvrsti. Poslušalci smo lahko izbirali svojemu glasbenemu okusu najljubše nastope v skupini sedmih tolkalcev iz blejske šole, swingovskem duetu tolkalca ob klavirju z Jesenic, morda v odličnem triu violončela, saksofona in klavirja z ljudskim motivom v džezovski preobleki iz Tržiča, kitarskih nastopih iz Furlanije, vrhunski flavtistki z avstrijske Koroške, Chopinovi klavirski skladbi iz Škofje Loke, navdušil je Blok band, nenavaden sestav desetih kljunastih flavt z ritem podporo »groove« bas kitare, tamburina in cajona, za zaključek pa še mladinski pevski zbor kranjske šole. Seveda so nas navdušile prav vse glasbene točke, kar je lep dokaz, da glasbenih talentov v naših krajih ne manjka. Že zdaj velja vabilo za leto osorej, ko bo srečanje pripravila Glasbena šola Tržič.