Člani zmagovalne ekipe: Grega Avsenek, Maja Poklukar in Jure Soklič, levo Robert Golc, desno Mitja Kadoič, spodaj Aljaž Smolej, predsednik DPM Zgornjesavske doline / Foto: Maša Likosar

Mladi in kmetijstvo 2023

Na 32. regijskem tekmovanju Mladi in kmetijstvo 2023, ki je minulo soboto potekalo v Gorjanskem domu, je z odličnim poznavanjem razpisanih tem slavila ekipa treh Gorjancev iz Društva podeželske mladine Zgornjesavske doline.

Zmagovalci so se uvrstili na državno tekmovanje, ki bo 22. aprila v Šenčurju.

Zgornje Gorje – Na tekmovanju, ki ga je letos organiziralo Društvo podeželske mladine (DPM) Zgornjesavske doline v sodelovanju s Kmetijsko-gozdarskim zavodom (KGZ) Kranj, je sodelovalo pet ekip, in sicer tri ekipe iz organizatorskega društva ter po ena ekipa iz DPM Škofja Loka in Društva kranjske in tržiške podeželske mladine. Pomerile so se v teoretičnem poznavanju treh tem: krompirja, pašništva in področja mladih kmetov. Poleg tega so morali tekmovalci v zadnji praktični nalogi oceniti, koliko gomoljev krompirja je v vreči. Njihovo znanje je ocenjevala strokovna komisija: Vanja Bajd Frelih kot predsednica ter Marija Kalan, Ana Beden in Aljaž Smolej kot člani. Bedenova je ob tem dejala, da mladi v okviru tekmovanja izpopolnjujejo svoje znanje. »Obenem je to priložnost za druženje, izmenjavo idej in izkušenj,« je dodala.

Najuspešnejša je bila ekipa 1 iz DPM Zgornjesavske doline, ki so jo sestavljali Jure Soklič, Grega Avsenek in Maja Poklukar. Povedali so, da so se na tekmovanje dobro pripravili in da jim bo predvsem znanje s področja mladih kmetov koristilo v prihodnje. »Teme smo si razdelili, tako se je vsak tekmovalec dobro seznanil z eno od razpisanih tem. Veliko znanja pa prejmemo tudi pri vsakodnevnem delu na kmetiji,« je še dejala Maja Poklukar. Zmagovalci so se uvrstili na državno tekmovanje, ki bo 22. aprila v Šenčurju, kjer bodo morali poleg regijskih tem usvojiti še temo o 30-letnici delovanja Zveze slovenske podeželske mladine.

Tekmovalce sta pozdravila tudi direktor KGZ Kranj Mitja Kadoič in Robert Golc, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri KGZ Kranj. Golc je pohvalil aktivnost društev in njihov prispevek k vzpostavljanju socialnih stikov. Menil je, da so bila vprašanja zahtevna, vendar so tekmovalci nanje odgovarjali suvereno. Opozoril je tudi na pomembno vlogo znanja v kmetijstvu in potrebo po večjem poudarku na klasičnem znanju o kmetijskih tehnologijah v izobraževalnem sistemu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. maj 2021 / 15:04

Vse večje kreditno tveganje

V bančnem sistemu se ob umiku vladnih ukrepov za zaščito podjetij in gospodinjstev pred posledicami epidemije novega koronavirusa zaostruje kreditno tveganje, povečuje pa se tudi dohodkovno.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 12. december 2012 / 07:00

Podkučarji na koledarju

Na koledarju za leto 2013 Sreča je v otroških očeh imajo glavno vlogo otroci in tradicija nakelskih vasi in obrti. Ideja je dozorela pri Otroški folklorni skupini Podkuca.

GG Plus / sreda, 12. december 2012 / 07:00

Na mladih Triglav stoji

Tadej Langus, vodja programa Gorenjske in Rožle

GG Plus / sreda, 12. december 2012 / 07:00

Za razkuževanje doma ni potrebe

Za ustrezno zaščito pred virusi in bakterijami zadostuje temeljito umivanje rok, zato ni treba uporabljati še razkužil, pravi specialistka pediatrije iz Splošne bolnišnice Jesenice Tina Ahačič.

Zanimivosti / sreda, 12. december 2012 / 07:00

Delajo vestno in strokovno

Pri Društvu medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Gorenjske so podelili priznanja najbolj zaslužnim medicinskim sestram, častna članica pa je postala Antonija Rozman.

Gospodarstvo / sreda, 12. december 2012 / 07:00

Če vas doleti davčna izvršba ...

Izkušnja samostojnega podjetnika, ki ni pravočasno plačal nekaj več kot dvesto evrov davka na dodano vrednost: za zamudne obresti in stroške izvršbe je plačal približno dve tretjini davčnega dolga.