Nekdanja veleblagovnica Globus, v kateri je zdaj Mestna knjižnica Kranj, s fasadnimi oblogami iz kortenskih jekel / Foto: Tina Dokl

Ravnikarjevo leto v Kranju

Arhitekt Edvard Ravnikar je velik pečat pustil tudi v Kranju. Kako se bodo v letu 2023, razglašenem tudi za Ravnikarjevo leto, na arhitekta spomnili v gorenjski prestolnici?

Kranj – Na pobudo ministrstva za kulturo je vlada leto 2023 med drugim razglasila tudi za leto arhitekta Edvarda Ravnikarja (1907–1993) ob 30. obletnici njegove smrti. Med njegove največje dosežke sodita urbanistična in arhitekturna zasnova Trga republike (bivši Trg revolucije) v Ljubljani in urbanistični načrt Nove Gorice, ki je na robu starega mesta Gorica zrasla po drugi svetovni vojni. Velik pečat pa je Ravnikar pustil tudi v Kranju, kjer med njegove arhitekturne dosežke sodijo palača Mestne občine Kranj (ob nastanku zgradba Okrajnega ljudskega odbora), hotel Creina z opečno oblogo, nekdanja veleblagovnica Globus, zdaj Mestna knjižnica Kranj, s kortenskimi oblogami in nekdanja podružnica Narodne banke, kjer so danes prostori kranjske izpostave Agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

»Edvard Ravnikar je pustil močan pečat v Kranju z arhitekturnimi mojstrovinami, ki dajejo mestu identiteto,« se strinjajo na Mestni občini Kranj in poudarjajo, da je Ravnikarjev doprinos Kranju nazorno predstavljen tudi v turističnem vodenem ogledu Kranja – arhitekturnem sprehodu, ki ga izvaja Zavod za turizem in kulturo Kranj. Kot so napovedali, bo Mestna občina Kranj v Ravnikarjevem letu v sodelovanju z Mestno knjižnico Kranj pripravila razstavo v Galeriji na mestu o prispevku Edvarda Ravnikarja kranjski arhitekturi. »Gotovo pa bo Mestna občina Kranj v povezavi z javnimi zavodi sodelovala še pri kakšnem projektu,« še dodajajo. Ravnikar je uredil tudi številne spominske prostore, med drugim grobišče talcev v parku v Begunjah in v Dragi. Zasnoval je tudi spomenik NOB in grobnico padlih borcev in talcev v Goričah ter grobišče borcev NOB v Radovljici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / četrtek, 19. julij 2018 / 20:32

Evropska unija in varovanje okolja

Pod okriljem informacijske točke Evropske unije (EU), ki deluje v okviru Razvojne agencije Sora, so pretekli teden v Škofji Loki pripravili Poletno šolo EU za otroke.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.