Promocija tudi na družbenih omrežjih
Lesnopredelovalna industrija se srečuje s pomanjkanjem kadra, čeprav ponuja odlične možnosti za zaposlitev, so prepričani na gospodarskem ministrstvu, kjer so z agencijo SPIRIT Slovenija zagnali aktivnosti, namenjene dijakom in študentom.
Na Srednji šoli za lesarstvo v Šolskem centru Škofja Loka v zadnjem obdobju sicer vsako leto beležijo približno petodstotni porast vpisa.
Ljubljana – Potrebe po lesarskih kadrih se v zadnjih letih povečujejo, kar potrjujejo tudi na Srednji šoli za lesarstvo v Šolskem centru Škofja Loka, kjer med delodajalci največ zanimanja zaznavajo za različne profile, od oblikovalcev lesa, mizarjev, tapetnikov, lesarskih tehnikov in tudi inženirjev lesarstva. Posebno iskani so samoiniciativni in podjetniško usmerjeni kadri ter tisti s kompetencami za upravljanje zahtevnih tehnologij, kot so sodobni CNC-stroji in razni specializirani računalniški programi, ki se uporabljajo v lesarski industriji. Na šoli, kjer so sicer znani po uspešni uvedbi vajeniške oblike izobraževanja in odprtem kurikulu, v katerem program oblikujejo skupaj z delodajalci, v zadnjem obdobju sicer vsako leto beležijo približno petodstotni porast vpisa, veseli pa jih tudi dejstvo, da se za lesarske poklice odloča tudi več deklet.
Ne glede na to pa se na ravni države podjetja v lesnopredelovalni industriji še vedno srečujejo s pomanjkanjem kadra, zato je pred nedavnim ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport skupaj z Javno agencijo SPIRIT Slovenija začelo serijo aktivnosti, namenjenih predvsem dijakom in študentom.
Pred časom so denimo na spletnem družabnem omrežju TikTok odprli profil Pr Lesar, na katerem skušajo mladim na zanimiv in zabaven način predstaviti lesarske poklice in jih navdušiti za izobraževanje v tej smeri. V prihodnje jim nameravajo dodati tudi oglaševanje na učnih pripomočkih in motiviranje devetošolcev, kampanjo na YouTubu pa bodo namenili predvsem starejšim, ki se želijo prekvalificirati ali pa se z lesom ukvarjati v prostem času.
Vse več pozornosti namenjajo sodelovanju z vzgojno-izobraževalnimi institucijami, s čimer želijo mladim les približati kot raznolik, kakovosten in obnovljiv naraven material prihodnosti, predstaviti njegove lastnosti in promovirati možnosti njegove široke uporabe in jim hkrati prikazati pestrost poklicev v lesarstvu ter dvigniti ugled poklica lesarja.
Ker so lesarski poklici (mizar, tesar in tapetnik) umeščeni med deficitarne poklice, so dijaki, ki se izobražujejo na teh smereh, upravičeni tudi do štipendije za celotno obdobje izobraževanja. Štipendija za deficitarne poklice v letošnjem letu znaša 107,42 evra mesečno.