Prijazni mladim
Mestna občina Kranj je prvič prejela certifikat Mladim prijazna občina, občini Kamnik in Domžale pa sta ga obnovili.
Kranj – Mestna občina Kranj je letos pridobila certifikat Mladim prijazna občina, ki ga že dobro desetletje podeljujeta Inštitut za mladinsko politiko (IMP) in Skupnost občin Slovenije (SOS). Naziv je sicer letos poleg Kranja prvič prejelo še pet občin, deset občin pa je certifikat (izdajajo ga za obdobje štirih let) obnovilo, med njimi tudi občini Domžale in Kamnik. Naziv mladim prijazna občina je sicer doslej prejelo že 47 občin.
Program Mladim prijazna občina IMP v sodelovanju s SOS-om izvaja od leta 2012. Kot je pojasnil vodja programa Tadej Kobal, »gre za program, ki spodbuja lokalne skupnosti k oblikovanju ukrepov, ki mlade podpirajo na poti do samostojne odraslosti in se nanašajo na zaposlovanje, participacijo, izobraževanje, reševanje stanovanjskega problema mladih, mladinsko organiziranje, načrtno obravnavanje področja mladine ter mobilnost«.
Certifikat Mladim prijazna občina 2022–2026 so Mestni občini Kranj odobrili septembra lani. »Zdaj smo ne le prostovoljstvu, branju in srcu prijazna občina ter občina po meri invalidov, ki se ob tem lahko pohvali še z varno točko in demenci prijazno točko, pač pa sveže pridobljeni naziv potrjuje, da je na naši prioritetni lestvici tudi mladina in da uspešno delamo na tem področju. Naziv nas zdaj še bolj zavezuje k učinkovitemu in sistematskemu zagotavljanju pogojev, da bodo mladi v Kranju zadovoljni, se kakovostno šolali, uspevali ter tudi delali in živeli v domačem okolju. Za temelj nam bo vsekakor služila strategija razvoja mladinskega dela, ki smo jo pripravili za devetletno obdobje,« je povedal župan Matjaž Rakovec.