Čakalne dobe so predolge
Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov od letošnjega leta deluje v prostorih nekdanjega Tehnika. Sprejemajo otroke in mladostnike do 18. leta starosti. Obravnavajo tudi posameznike brez napotnice.
Škofja Loka – Včasih se je imenoval Dispanzer za mentalno zdravje, zdaj ga poznamo pod imenom Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM). Z novim letom so se preselili v prostore nekdanjega Tehnika. V centru trenutno dela dvanajst ljudi: specialistka otroške in mladostniške psihiatrije, klinična psihologinja, specializantki klinične psihologije in logopedije, specialna pedagoginja, dve psihologinji, socialna delavka, logopedinja, dve diplomirani medicinski sestri in administratorka. Do polnega tima manjkajo še psiholog, delovni terapevt in specialni pedagog. Želijo se torej še razširiti, upajo, da bodo pridobili nove sodelavce, je poudarila vodja centra Polona Žgajnar.
Poudarek na zgodnji obravnavi
CDZOM si prizadeva za preprečevanje, pravočasno ukrepanje, učinkovito odpravljanje duševnih težav in motenj ter preprečevanje njihovih posledic. Nudijo strokovno podporo in pomoč otrokom, mladostnikom in njihovim staršem – pri reševanju stisk ali ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja. »Sprejemamo otroke in mladostnike do 18. leta starosti, se pa zavzemamo, da bi glede na dolge čakalne dobe vzeli tudi starejše otroke z napotnico, izdano pred njihovim 18. letom. Obravnavamo tudi posameznike brez napotnice. V sklopu centra lahko obravnavamo osebe do 23. leta starosti, vse starejše naj bi obravnaval center za duševno zdravje odraslih, ki je v Škofji Loki tudi v načrtu,« pove Žgajnarjeva.
CDZOM mesečno obišče okrog šeststo otrok
Vsakodnevno obravnavajo veliko otrok in mladostnikov, veliko pa jih še čaka na prvi pregled, saj so čakalne dobe za vse terapevte dolge, predolge. Predlog ali pobudo za obravnavo v centru lahko podajo osebni zdravnik (pediater) ali drugi zdravniki specialisti, šolska svetovalna služba, svetovalna služba v vrtcu. Posebne statistike, kako pogoste so duševne težave pri otrocih in mladostnikih na Škofjeloškem, ne vodijo, v centru namreč delujejo različne ambulante. »Okrog šeststo otrok mesečno je pri nas, nekateri pridejo samo enkrat, večina večkrat. Velikokrat usmerjajo iz šol – npr. zaradi učnih težav in absentizma, večinoma usmerjajo pediatri, tudi na priporočila šole, nekateri pridejo tudi samoiniciativno ali na pobudo staršev,« razloži vodja centra Polona Žgajnar, ki se zaveda, da starši včasih težko vidijo spremembe. A naj bodo pozorni na znake, lahko se pojavijo npr. težave s spanjem, prehranjevanjem, nerazpoloženost otroka, ko se otrok ne druži več kot prej. Nekateri morda to pripišejo razvojnemu obdobju, a žal ni nujno tako.