S komasacijami do razdružitve kompleksov
Na širšem gorenjskem območju poteka devet komasacijskih postopkov, v katerih bodo razdružili tudi zemljiške komplekse, ki so nastali po denacionalizaciji.
V okviru komasacijskih postopkov bodo zemljišča na določenem območju zložili in ponovno razdelili med lastnike tako, da bo vsak dobil čim bolj zaokrožena zemljišča.
Kranj – Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije (Sklad) na širšem gorenjskem območju izvaja devet komasacijskih postopkov, v katerih bodo razdružili tudi zemljiške komplekse, ki so nastali po denacionalizaciji. V denacionalizacijskih postopkih namreč upravne enote nekdanjim lastnikom – kmetom na tem območju niso vrnile zemljišč v last in posest, ampak so jim dale deleže v zemljiških kompleksih. Poleg zemljiških kompleksov je sklad v komasacijska območja vključil tudi druga zasebna zemljišča, vendar le, če je bil delež lastnikov, ki so soglašali s komasacijo, dovolj visok in če to ne bo podaljšalo izvedbe postopkov.
Kot je pojasnila Polonca Šink iz Sklada, komasacijsko območje Lahovče obsega 215 parcel skupne površine 111 hektarjev, ki so v lasti 36 lastnikov. Postopek je v zaključni fazi. Komasacijski udeleženci so bili že seznanjeni z novododeljenimi parcelami, ki so jih že prevzeli v začasno posest. Čakajo le še na odločbe o novi razdelitvi zemljišč, na podlagi katerih bodo komasacijo tudi pravno-formalno uredili.
Za tri komasacijska območja, to je za Jablje, Visoko in Reteče, so bile izdane odločbe o uvedbi komasacije. Na območju Jabelj bodo zložili in ponovno razdelili 440 hektarjev zemljišč, razdeljenih na 1153 parcel in v lasti 456 lastnikov. Na območju Visokega je dvajset komasacijskih udeležencev, območje pa obsega 24 hektarjev zemljišč oziroma 68 parcel. Na komasacijskem območju Reteče ima 23 lastnikov v lasti 94 parcel skupne površine 58 hektarjev.
Za komasacijska območja Bitnje, Pšata, Cerklje in Velesovo - Luže so vložili vso potrebno dokumentacijo na pristojno upravno enoto in čakajo na izdajo odločbe o uvedbi komasacijskega območja. Komasacijsko območje Bitnje obsega 686 parcel skupne površine 226 hektarjev, zemljišča so v lasti 111 lastnikov. V komasacijski postopek za območje Pšate je vključenih 632 lastnikov s 1060 parcelami skupne površine 526 hektarjev. Komasacijsko območje Cerklje obsega 139 hektarjev oziroma 413 parcel v lasti 79 lastnikov, območje Velesovo - Luže pa 108 hektarjev zemljišč oziroma 380 parcel v lasti 91 lastnikov. Pri komasacijskem območju Grad, ki obsega 23 hektarjev, razdeljenih na 98 parcel, v lasti 30 lastnikov, so v fazi določitve oboda komasacijskega območja in priprave dokumentacije za uvedbo postopka.
Komasacijski postopki se bodo predvidoma končali v dveh letih od začetka izvajanja geodetskih del, s temi deli pa bodo na posameznih območjih začeli po odobritvi evropskih sredstev, za katera se bodo potegovali na razpisih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na območju Pšate in Jabelj bodo po končani komasaciji izvedli še agromelioracije.