Lani smo živeli nekoliko slabše
Finančni položaj se je lani nekoliko poslabšal. Kljub temu pa si je na Gorenjskem več gospodinjstev lahko privoščilo počitnice in nepričakovane stroške. Gorenjci so med prebivalci vseh regij tudi najbolj zadovoljni z življenjem.
Splošno zadovoljstvo z življenjem so Gorenjci ocenili s 7,9 – najviše med vsemi regijami.
Ljubljana – Minulo leto je bilo leto precejšnjih pretresov. Kot kaže, so posledice pustili tudi na posameznikih oziroma gospodinjstvih.
Lani je pod pragom tveganja revščine, ki je znašal 827 evrov na mesec, živelo 12,1 odstotka prebivalcev, kar je 0,4 odstotka več kot v letu prej, za desetinko odstotka pa se je zvišala tudi stopnja tveganja socialne izključenosti, in sicer na 13,3 odstotka, kar predstavlja 277 tisoč prebivalcev.
Kot kažejo pred dnevi objavljeni podatki Statističnega urada, se je finančni položaj gospodinjstev v lanskem letu poslabšal.
Delež gospodinjstev, ki so ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela lahko oziroma zelo lahko, se je v primerjavi z letom 2021 zmanjšal za štiri odstotne točke, na 24 odstotkov. Delež gospodinjstev, ki so s svojimi dohodki težko oziroma zelo težko preživela mesec, pa se je povečal za dve odstotni točki, na 16 odstotkov. Z manjšimi težavami je mesec preživelo 30 odstotkov gospodinjstev, 31 odstotkov pa dokaj lahko.
Na Gorenjskem je delež tistih, ki mesec preživijo lahko ali zelo lahko padel z 31 odstotkov v letu 2021 na 26 odstotkov v minulem letu. Dokaj lahko je lani mesec preživelo 37 odstotkov Gorenjcev, z manjšimi težavami pa 26 odstotkov. Deset odstotkov jih je mesec preživelo težko ali zelo težko, kar je enako kot leto pred tem.
Četrtina slovenskih gospodinjstev je ocenila, da jim stanovanjski stroški predstavljajo veliko breme, kar je za tri odstotne točke več kot v letu 2021. Na drugi strani pa se je delež tistih, ki jim stanovanjski stroški sploh niso predstavljali bremena, zmanjšal z 19 na 17 odstotkov.
Nekoliko drugačna je slika na Gorenjskem. Delež tistih, ki jim tovrstni stroški predstavljajo veliko breme, se je povečal s 15 na 16 odstotkov, na drugi strani pa je tudi manj tistih, ki so ocenili, da stanovanjski stroški niso breme. Teh je bilo 22 odstotkov, leto prej pa 25.
Nepričakovane izdatke v višini 750 evrov bi si lahko privoščilo 72 odstotkov gospodinjstev, na Gorenjskem se je v primerjavi z letom prej delež povečal s 76 na 79 odstotkov, s čimer se je Gorenjska uvrstila le za goriško regijo in pred osrednjeslovensko.
Enotedenske letne počitnice so bile približno enako dostopne kot v letu 2021. Privoščilo bi si jih lahko osemdeset odstotkov gospodinjstev. Na Gorenjskem pa še več – 86 odstotkov, kar je tri odstotne točke več kot leto prej.
Splošno zadovoljstvo z življenjem smo Slovenci na lestvici od ena do deset ocenili s povprečno oceno 7,6, kar je desetinko točke manj kot v letu 2021. Drugače pa je bilo na Gorenjskem, kjer se je zadovoljstvo povečalo za tri desetinke točke. Gorenjci so tako z oceno 7,9 najbolj zadovoljni z življenjem med prebivalci vseh dvanajstih statističnih regij.