Viljem Jakopin pred oljem na platnu z naslovom Vrt DSLU iz leta 1987 / Foto: Igor Kavčič

Jakopinov unikatni umetniški opus

Najdeno, ustvarjeno, izmišljeno in ponovljeno je pomenljivi naslov likovne razstave, ki je hkrati pregled zelo raznolikega ustvarjalnega opusa tržiškega umetnika Viljema Jakopina. V Galeriji Paviljon NOB je na ogled izbor slik, risb, grafik in kipov ter objektov, ki jih je likovnik podpisal v zadnjega pol stoletja.

Tržič – V Galeriji Paviljon NOB razstavno leto odpirajo z razstavo rojaka, tržiškega umetnika Viljema Jakopina. Kot je uvodoma povedala direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek, slikar, kipar in grafik Viljem Jakopin sodi v tisti čudoviti krog tržiških likovnih umetnikov iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je prispeval pravo bogastvo del v tržiško zakladnico likovne dediščine, hkrati pa so bili ustvarjalci dejavni tudi na drugih področjih kulture. Med njimi ob tokratnem razstavljavcu omenja Dušana Premrla, Vinka Ribnikarja, Kamila Legata, Jožeta Megliča, Vinka Hlebša, Vena Dolenca, Braneta Povaleya in druge. »V novo odprtem Paviljonu NOB so pripravili mnoge razstave, ki so bogatile tržiško kulturno življenje. Ta razstava je hommage delu Viljema Jakopina, hkrati pa odmev tistih časov,« dodaja Jana Babšek in se Jakopinu zahvaljuje tudi za številna podarjena dela Tržiškemu muzeju, nekatera izmed njih so na ogled tudi v Jakopinovi sobi.

Že bežen pogled v razstavišče nas prepriča o Jakopinovi bogati in široko razvejani likovni ustvarjalnosti. Predstavljen je zelo raznolik nabor del, tako po tematiki kot tehnikah, naj gre za slikarstvo, grafiko ali kiparstvo. Kot poudarja kustosinja razstave Andreja Rauch, ki je skupaj z avtorjem izbrala dela za razstavo, gre za prikaz pregled umetnikovega ustvarjalnega opusa, ki temelji na nekaterih ključnih vsebinskih in formalnih sekvencah njegovega ustvarjanja: od »grizlijev« in barvnih kompozicij, avtoportretov in cvetličnih motivov do krajin v različnih tehnikah in plastik. Vse to v poskusu prikaza ključne točke Jakopinovega ustvarjanja, ko se sporočilnost iz prikazovane tematike preseli v slikarsko oziroma kiparsko tehniko.

Ustvarjalna širina

»Priznam, da sem zadnjih 14 dni pred razstavo imel kar nekaj treme, a sem jo premagal, ker sem vedel, da bo to lepa predstavitev mojega ustvarjanja, za kar je v prvi vrsti zaslužna kustosinja Andreja Rauch,« je odprtje razstave z zadovoljstvom pospremil Viljem Jakopin, po rodu iz Tržiča, sicer pa živi v Ljubljani.

Paviljon kar kipi od likovne ustvarjalnosti. V osrednjem prostoru je na ogled nekaj platen, med njimi tudi prvič javno razstavljen triptih, ogledujemo si male plastike, med njimi avtoportret, portret mame in »spet odkrito« gobo dežnikarico v prerezu, posebnost pa so zagotovo motivi šopkov in tihožitij, ki jih Jakopin ustvarja v različnih tehnikah. Kot pove Andreja Rauch, gre pri slednjih za pravo presenečenje, saj so šopki predvsem v zasebni zbirki in javno niso bili predstavljeni. Na drugi strani si ogledamo stenske objekte v kubističnem slogu. Avtor jih je poimenoval grizliji.

»Jakopin je likovni razvoj temeljil predvsem na opazovanju in interpretaciji po eni strani umetniških tendenc v svetovnem merilu (konstruktivizma, kubizma, ekspresionizma in abstrakcije) in po drugi strani na vpletanju svojega mikrokozmosa v umetnost,« poudarja kustosinja.

Samosvoj umetnik

V galerijskem »zaodrju« so predstavljena Jakopinova grafična dela, v tehnikah lesoreza, linoreza in litografije, še posebno pa navduši stena s številnimi avtoportreti v različnih tehnikah (tempera, kemični svinčnik, svinčnik, oljna slika) in umetniških slogih od realizma do impresionizma in kubizma. Opazimo letnice 1978 pa vse do danes, saj ti še vedno nastajajo.

Kot zapiše kustosinja, so odlike umetnosti Viljema Jakopina, ko se oziramo skozi šest desetletij njegovega ustvarjanja, predvsem v svojeglavosti, da je kot umetnik samouk znal opazovati in izbirati, ponavljati izbrano na meji med terapevtskim in psihotičnim, ter s tem ustvariti v našem prostoru povsem unikaten umetniški opus.

»Veselje za ustvarjanje že imam, a moram biti odkrit, da bi se pri 83 letih težko lotil kakšnih posebnih umetniških snovanj,« je povedal Viljem Jakopin, na vprašanje, ali bi, če bi zavrtel čas nazaj, še enkrat stopil na umetniško pot, pa je dejal: »Sploh ni debate – če bi se še enkrat rodil, bi se zagotovo usmeril v slikarstvo.« Razstava bo na ogled do 9. marca.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 20. julij 2019 / 11:12

Ministri o predsedovanju Svetu EU

Brdo pri Kranju – Na Brdu so se ta teden sestali ministri in razpravljali o predsedovanju Slovenije Svetu Evropske unije v drugi polovici leta 2021. Predlagano gradivo bo vlada obravnavala na prvi...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 21. julij 2013 / 16:10

V slogi je moč

Kranj - Tako je naš bralec Božidar Jernej Malovrh iz Kranja poimenoval nenavaden pridelek, ki ga je prejšnji teden izkopal na domačem vrtu. Piše, da takšne skupine med seboj prepletenih ko...

Nasveti / nedelja, 21. julij 2013 / 15:49

Na pragu Provanse

Po navadi je šlo v enem dnevu: Radovljica–Jacou (1160 km). Letni čas: zgod­nja jesen. Hop, čez prag Azurne obale v Provanso. A se ne bi ustavila na pragu? Izbrani je precizen: Kje točno? M...

Nasveti / nedelja, 21. julij 2013 / 15:49

Zgodbe s plaže

Na plaži je toliko zgodb, kot je ljudi. Vključno z mojo. Lepo je gledati ljudi, neobremenjeno in sproščeno, ko nikogar ne poznaš. Vsak opazuje in je opazovan. Vsak prodaja svojo zgodbo o sreči. Na...

GG Plus / nedelja, 21. julij 2013 / 15:44

Dekleta se pri vsem potrudijo

V ponedeljek navsezgodaj so bili znani rezultati letošnjega spomladanskega roka splošne mature. Med tistimi, ki so se jih najbolj razveselili, so bile tudi tri dijakinje Gimnazije Kranj, ki so dosegle...

Zanimivosti / nedelja, 21. julij 2013 / 15:42

Zibelka za angleški dvor

Inovatorka Erika Drobnič iz Železnikov je pripravila slovensko darilo za angleškega prestolonaslednika. Ta bo, upajmo, uporabljal zibelko Kiara Love, ki so jo izdelali v Pohištvu Potočnik iz Žabnice.