Lani močno okrevanje turizma
Ljubljana – Števili turističnih prihodov in prenočitev sta se lani približali ravni, ki je bila dosežena v predkoronskem letu 2019. Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) je bilo prihodov 5,8 milijona, kar je 5,8 odstotka manj kot v navedenem letu, število prenočitev (slabih 15,6 milijona) pa je za letom 2019 zaostajalo le za 1,2 odstotka. V primerjavi z letom 2021 so se prihodi zvišali za 46,6 odstotka, pri prenočitvah pa SURS ugotavlja 38,5-odstotno zvišanje. Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak je ob teh podatkih poudarila, da je slovenski turizem v letu 2022 presegel rezultate panoge v Evropi in v svetu. »K temu je pomembno pripomoglo to, da smo že pred izbruhom pandemije covida-19 Slovenijo uspešno umestili na svetovni turistični zemljevid kot raznoliko, trajnostno destinacijo, ki ponuja varna, nemnožična doživetja,« je prepričana Pakova, poleg tega so na STO poudarili učinek bonov in kampanje Moja Slovenija.
Največ prenočitev v gorskih občinah
Statistični podatki kažejo, da so 67 odstotkov lanskih prihodov ustvarili tuji turisti, medtem ko imajo pri prenočitvah 65-odstotni delež. Največ prenočitev (upoštevani so domači in tuji gostje) je bilo v gorskih občinah, in sicer 31,2 odstotka oziroma 4,8 milijona, kar pomeni, da je bilo v teh občinah preseženo število prenočitev iz leta 2019, ko je jih bilo ustvarjenih 4,6 milijona.
Skoraj dva milijona prenočitev je bilo lani na območju mestne občine Ljubljana, sledi Piran, nato pa občine Bled (959.084), Kranjska Gora (905.336) in Bohinj (820.935). Prvih deset občin zaključuje Radovljica, ki je imela 440 tisoč 480 prenočitev.
Letos na STO pričakujejo nadaljnjo (zmerno) rast turističnega prometa, obenem pa opozarjajo na izzive, ki lahko upočasnijo okrevanje mednarodnega turizma – navajajo zdravstvene in geopolitične ter zahtevno gospodarsko okolje.