Hiša generacij odpira vrata
V Gorenji vasi so v petek uradno odprli prvo dislocirano enoto Centra slepih, slabovidnih in starejših (CSS) Škofja Loka. Prve uporabnike naj bi v Hiši generacij sprejeli v marcu oziroma aprilu, ko bodo izpopolnili ekipo zaposlenih.
Sprejem prvih uporabnikov načrtujejo marca ali aprila, odvisno od tega, kdaj jim bo uspelo zapolniti kadrovsko vrzel. Za delo potrebujejo devet zaposlenih, od tega vsaj pet medicinskih sester, ki jih najbolj primanjkuje.
Gorenja vas – V stavbi nekdanje stare šole v Gorenji vasi, ki je zasijala v popolnoma prenovljeni podobi, bodo omogočili dnevno varstvo in začasne namestitve za starejše. Hiša generacij je po besedah direktorice CSS Škofja Loka Silve Košnjek rezultat odličnega sodelovanja z Občino Gorenja vas - Poljane. »S strokovno in finančno pomočjo občine nam je uspelo zagotoviti širitev ponudbe socialnovarstvenih storitev ter možnost izbire in pogoje, da lahko starejši čim dlje ostanejo v domačem okolju.« Celotna investicija je bila vredna skoraj 2,1 milijona evrov, pri čemer so pridobili 1,43 milijona evrov nepovratnih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj ter ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, preostalih 650 tisoč evrov pa je zagotovila Občina Gorenja vas - Poljane. Odprtja Hiše generacij se je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič, ki je dejal, da ta hiša na neki način predstavlja smer, v katero želijo zapeljati dolgotrajno oskrbo starejših, to je v smeri deinstitucionalizacije. »To je tisto, s čimer želimo preseči oziroma povezati dva pomena besede dom: dom kot dom za starejše in dom, kjer smo doma in kjer želimo čim dlje ostati.« Poudaril je, da gre tako z vidika države kot lokalne skupnosti za veliko investicijo. »Zato res iskreno čestitam lokalni skupnosti, saj ta hiša pomeni otipljiv znak solidarnosti. Najbolj namreč občutimo ravno medgeneracijsko solidarnost, to nas opredeljuje kot civilizacijo.« Kot je napovedal, bo prihodnje leto ključno glede uvajanja dolgotrajne oskrbe.
»Na eni strani imamo dolgoživo družbo – namerno namreč ne govorimo več o starajoči se družbi, saj ne želimo, da bi to dojemali le kot problem, ampak tudi kot nekaj lepega, tako kot je nekaj lepega lahko tudi starost. Na drugi strani pa to pred nas postavlja izzive, kako bomo organizirali prihodnjo ureditev družbe, da bo ustrezala dolgoživosti,« je dejal Luka Omladič. Zato je po njegovih besedah nujno potrebna reforma dolgotrajne oskrbe, s katero želijo omogočiti varno, univerzalno in vsem dostopno oskrbo.
Prvi uporabniki marca ali aprila
Župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež je poudaril, da je od vsega začetka v ospredje svojega delovanja postavljal tudi oskrbo starejših, zato so že leta 2008 ustanovili projektno skupino, s katero so najprej razmišljali o gradnji večjega doma za starejše. »Izkazalo se je, da to za našo občino ne bi bilo najbolj primerno, zato smo v povezavi s CSS Škofja Loka začeli razmišljati o dnevnem varstvu in začasnih namestitvah starejših.« Priložnost se je pokazala v začetku leta 2020, ko je bil objavljen javni razpis ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo, namenjeno izvajanju dnevnih oblik varstva in začasnih namestitev za starejše. Po uspešni kandidaturi na razpisu so dobro leto kasneje v prostorih Občine Gorenja vas podpisali pogodbo o začetku gradbenih del za prenovo stare šole v Gorenji vasi. Prenova je stekla mesec kasneje, gradbena dela pa so končali septembra lani, ko so pridobili tudi uporabno dovoljenje. Objekt je ohranil dragoceni pridih spomeniško zaščitene stare stavbe, je pojasnila Silva Košnjek, saj so v celoti ohranili zunanjo podobo in osrednji hodnik z vhodnim portalom, notranjost pa so povsem prenovili s posluhom za bivanje starejših.
Sprejem prvih uporabnikov načrtujejo marca ali aprila, odvisno od tega, kdaj jim bo uspelo zapolniti kadrovsko vrzel. Za delo v Hiši generacij po besedah Silve Košnjek potrebujejo devet zaposlenih, od tega vsaj pet medicinskih sester, ki jih najbolj primanjkuje. »Delo bi namreč želeli začeti s popolno ekipo zaposlenih.«