Zaščitili pokopališko kapelo
Pokopališko kapelo sv. Križa v Selcih so razglasili za kulturni spomenik lokalnega pomena.
Kapela stoji sredi pokopališča in je bila zgrajena leta 1905 v obliki pomanjšane cerkvene stavbe.
Železniki – Železnikarski občinski svet je na zadnji sej potrdil odlok o razglasitvi pokopališke kapele sv. Križa v Selcih za kulturni spomenik lokalnega pomena. Občina Železniki je spomenik zaščitila, da se ohranijo njegove kulturne, umetnostne, zgodovinske in krajinske vrednote, poleg tega pa bo lastnica, Župnija Selca, za obnovo in vzdrževanje kapele lahko pridobila sredstva na državnih in evropskih razpisih. Prav zato so svetniki odlok sprejeli po hitrem postopku, saj bo ministrstvo za kulturo v kratkem objavilo razpis za sofinanciranje prenove kulturnih spomenikov.
Pobudo za razglasitev je podala Krajevna skupnost (KS) Selca, ki kapelo tudi uporablja in vzdržuje, na ljubljanski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) pa so pripravili strokovne podlage. Pokopališka kapela sv. Križa v Selcih nedvomno zasluži status kulturne dediščine, je na seji poudaril direktor ZVKDS Jernej Hudolin, ki ga je spremljal še vodja ljubljanske enote Boris Vičič. Pobuda za razglasitev ni bila nova. KS Selca je pred leti obnovila zunanjost kapele, nakar je začela zoreti še ideja o obnovi notranjosti, ki pa je po besedah Vičiča prezahtevna za lokalno skupnost. Zaščita kapele je prvi korak, da se sproži proces, ki bo peljal v korektno obnovo z ustreznimi postopki in tehnikami.
Kapela stoji sredi pokopališča in je bila zgrajena leta 1905 v obliki pomanjšane cerkvene stavbe. Z arhitekturno zasnovo in zaznavno lego v značilni krajinski podobi Selške doline pomeni pomemben zgodovinski in umetnostni del identitete kraja, je navedeno v strokovnih podlagah. Razglasitev so utemeljili tudi z avtorstvom mojstrov in umetnikov, ki so zgradili in opremili kapelo. To so: gradbenik Janez Krek iz Selc, avtor vhodnega portala z reliefom Kristusa nad vrati Janez Vurnik mlajši iz Radovljice ter podobar, kipar, rezbar in restavrator Josip Grošelj iz Selc in njegov pomočnik Josip Urbanija, ki sta izdelala notranjo opremo.
V občini Železniki so po besedah Hudolina še drugi objekti, ne samo sakralni, ki bi si zaslužili status kulturne dediščine. Občini je zato predlagal, da v prihodnjih mesecih pripravijo nabor teh objektov in jih tudi zaščitijo, lastnikom in upravljavcem pa bi to omogočilo pridobivanje sredstev na razpisih.