Zdravstvena reforma po zgledu Finske in Estonije
Predstavili analizo stanja v zdravstvu
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je pred tednom dni analizo stanja v zdravstvu predstavil tudi javnosti. Poudaril je podaljševanje čakalnih dob, rast števila oseb brez osebnega zdravnika, negativni kumulativni poslovni izid bolnišnic, težave s kadri, čeprav se ta v zdravstvu povečuje, pritiske na plačni sistem in rast zdravstvenih izdatkov na prebivalca, zaradi česar lahko brez ukrepanja denarja zmanjka v petnajstih letih. Po mnenju ministra so vsi izzivi rešljivi, cilj pa je učinkovit, digitaliziran in finančno vzdržen sistem. Vlada se tako namerava pri reformi slovenskega zdravstva zgledovati po finskem in estonskem modelu. Zakonodaja bo po njegovih napovedih pripravljena v treh mesecih, preden pa se lotijo reforme zdravstvenega sistema, pa je treba izvesti reformo plačnega sistema v javnem sektorju, kjer bodo do 1. aprila oblikovali ločen plačni steber za zdravstvo in socialno varstvo, in strukturno prenovo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Ključna naloga reforme zdravstvenega sistema je vrnitev temeljne obravnave pacientov specialistom družinske medicine oz. pediatrom na primarni ravni, je dejal minister.
Združitev muzejev razburja
Vlada je minuli teden s sklepom združila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Ukinitvi samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve ostro nasprotujejo predvsem v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), proti opustitvi tega muzeja je tudi Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa, v NSi pa so zoper ministrico napovedali celo interpelacijo. V Združenju VSO po besedah njegovega predsednika Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno in kot udarec slovenski državotvornosti, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt v obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Podrobnosti o njem bodo razkrili po 10. februarju. Gre za oblastno lomastenje in grobo uveljavljanje politične sile, ki ga še ni doživel, je še poudaril. Član predsedstva Združenja VSO in predsednik SDS Janez Janša pa je med drugim dejal, da je zadeva preskočila na raven, »kjer smo soočeni z dejstvom, da je vlada z vsemi svojimi pooblastili potegnila izdajalsko potezo«. Ministrica Vrečko je na očitke odgovorila, da se muzej slovenske osamosvojitve ne ukinja, pač pa gre za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov v enega. S tem po njenih besedah sledijo strokovnim pomislekom, ki so nastali, ko se je ta muzej napovedoval v času pandemije, in sicer da nima primernega prostora in svoje zbirke, ker se artefakti nahajajo v različnih zbirkah in muzejih po državi. Po mnenju Skupnosti muzejev Slovenije, Slovenskega muzejskega društva in Mednarodnega muzejskega sveta nastala polemika meče slabo luč na delovanje muzejev v Sloveniji. »Namesto da bi razprava potekala na strokovni ravni in utemeljitvah, smo priča ideološkim diskvalifikacijam in delitvam, paradoksalno ravno ob zgodovinskem dogodku, ki je uspel, v trenutku odločitve, to plebiscitarno preseči,« so zapisali v izjavi. Muzealci menijo, da združitev muzejev lahko prinese pozitivne učinke.
En shod preložili, napovedali dva nova
Glavni stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je preložil protestni shod sindikalnih zaupnikov pred vlado, ki bi moral biti v sredo. V ponedeljek je na nadaljevanju pogajanj o stavkovnih zahtevah namreč vladna stran pogajalski skupini sindikata predstavila predlog o zvišanju plač vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, s čimer je izpolnila njihovo temeljno zahtevo. Predloga pogajalska skupina Sviza sicer ni sprejela, ocenila pa je, da predstavlja sprejemljivo osnovo za nadaljevanje pogajanj. O novem datumu protestnega shoda se bodo odločili glede na nadaljnji potek pogajanj. Zato pa so sedaj protestni shod medicinskih sester in drugih zaposlenih v zdravstveni negi v Ljubljani napovedali v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije. Potekal bo 22. februarja. V sindikatu so nezadovoljni z decembrskim dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, ko vlada ni pristala na zvišanje plač medicinskih sester in drugih zaposlenih v zdravstveni negi. Še prej, 16. februarja, bodo pred vladnim poslopjem v Ljubljani protestirali tudi poklicni gasilci, so ta teden po srečanju z ministrom za obrambo Marjanom Šarcem napovedali v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije.