Aplikacija za ranljive skupine
Kranjski Center Korak za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo sodeluje pri razvoju aplikacije, ki bo odraslim z intelektualno oviro in osebam z omenjeno poškodbo omogočila lažjo komunikacijo in podporo na spletu.
Kranj – »V vedno bolj digitaliziranem svetu postajajo digitalne veščine ključnega pomena za socialno vključevanje. DIGI-SCENA bo omogočila, da uporabniki razvijajo svoje digitalne veščine v skladu z individualnimi zmožnostmi in predhodnimi znanji. Preko usmerjenih spletnih dejavnosti novo razvite aplikacije bodo imeli možnost premagovanja socialne izolacije, pridobivanja podpore. Končni cilj projekta, ki je v naši državi za zdaj edinstven, je krepitev moči uporabnikov za socialno vključenost, za čim bolj samostojno informirano odločanje in dostop do pomoči – podpore, ko to potrebujejo,« so nam povedali v Centru Korak, Kranj. Njihovo poslanstvo je, da osebam po pridobljeni možganski poškodbi omogočajo čim bolj kvalitetno, samostojno in odgovorno življenje, v svoji strateški usmeritvi pa se med drugim zavzemajo tudi za nadgradnjo programov dolgotrajne in celostne rehabilitacije.
Izvajanje projekta Digitalna aktivacija za socialno vključenost in enakopravnost, krajše DIGI-SCENA, so začeli lani. Glavni nosilec je Zavod RISA, center za splošno, funkcionalno in kulturno opismenjevanje, Center Korak pa je projektni partner. »Projekt sofinancira Ministrstvo za javno upravo iz sklada za NVO. Izbran je bil na podlagi Javnega razpisa za digitalno preobrazbo nevladnih in prostovoljskih organizacij ter povečanje vključenosti njihovih uporabnikov v informacijsko družbo 2021–2023.« Primarni ciljni skupini sta odrasli z intelektualno oviro in osebe s pridobljeno možgansko poškodbo. Na Digi-Sceni se bodo lahko vključili v moderiran klepet, na voljo pa bosta tudi Svetovalnica in Nujen klic. »Namen Digi-Scene je socialna vključenost ranljivih skupin brez internetnih pasti, s katerimi se srečujemo na socialnih omrežjih. Aplikacija se od večine spletnih klepetalnic razlikuje po tem, da ne zahteva registracije in vpisa z elektronsko pošto in drugimi osebnimi podatki.« Kot so še pojasnili v Centru Korak, bo klepetalnica aktivna ob določenih urah, in sicer prek Zooma. »Ko se klepet zaključi, vsebine pogovora niso shranjene,« so poudarili.
Trenutno je aplikacija v testni fazi – Zavod RISA in Center Korak po vsej Sloveniji izvajata izobraževalne delavnice z namenom predstavitve in preizkusa novosti. »Pri razvoju aplikacije upoštevamo mnenja in izkušnje uporabnikov. Usposabljanja so namenjena socialnovarstvenim zavodom; za izvedbo in udeležbo se je treba vnaprej dogovoriti. O projektnih aktivnostih redno obveščamo tudi na FB-profilu Digi Scena,« pravijo v Centru Korak, glede odzivov na aplikacijo pa: »Povratne informacije so pozitivne. Uporabnikom in podpornim osebam je všeč, da je uporaba aplikacije enostavna, da ima zvočno podporo, da nima reklamnih pojavnih oken.«
Ko se bodo projektne aktivnosti zaključile, je načrtovano vsaj triletno vzdrževanje aplikacije.