Poziv upravi in vladi

Sindikat poštnih delavcev je prejšnji teden vlado in upravo Pošte Slovenije pozval, naj poskrbita, da bo izvajanje njihove temeljne dejavnosti država ustrezno ovrednotila in financirala.

Maribor – Kot pravijo, morajo neustrezno financiranje države nadomestiti s prihodki iz izvajanja konkurenčnih storitev, poskusi kompenzacije s tržno dejavnostjo pa so bili doslej neuspešni. Poleg tega pomanjkanje delovne sile in težki delovni pogoji obremenjujejo delavce, ki prejemajo skromno plačilo. Vlado pozivajo k spremembam zakona o poštnih storitvah, ki so jih vladne stranke podpirale v času, ko so bile v opoziciji. Med drugim zahtevajo strogo ločitev dejavnosti in delavcev, ki izvajajo storitve na trgu, od tiste, ki izvajajo univerzalne poštne storitve. Upravo pa so pozvali, da se začne »boriti proti padanju podjetja k dnu in utapljanju zaposlenih pod minimalno plačo«. V nasprotnem primeru napovedujejo, da bodo s pritiski na delodajalca, med katerimi ne izključujejo niti stavke, izvajali pritisk na lastnika, da uredi ustrezno financiranje poštne dejavnosti.

Na navedbe so se odzvali tudi v vodstvu Pošte Slovenije, kjer pravijo, da si bodo prizadevali za izboljšanje pogojev in stimulativno plačilo v okviru zmožnosti oz. v skladu s kolektivno pogodbo. »V obdobju od oktobra leta 2021 so se vsem zaposlenim v Pošti Slovenije plače postopoma dvigovale štirikrat, v skupni višini za 11,3 odstotka, od tega so se v letu 2022 povišale skupno za 7,1 odstotka,« so pojasnili na Pošti in dodali, da je bil ob koncu leta zaposlenim izplačan del plače iz naslova poslovne uspešnosti, aprila so prejeli tudi regres v višini 1650 evrov neto, kar je več, kot določa kolektivna pogodba.

Dodali so, da univerzalno poštno storitev regulira država, Pošti pa njeno izvajanje ob prehodu v digitalno družbo in z upadom pisemskih storitev predstavlja vedno večje poslovno-finančno breme. »Pošta Slovenije bo zato tudi v prihodnje z deležniki aktivno iskala ustrezne rešitve glede sprememb modela izvajanja univerzalne storitve,« so še dodali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 24. junij 2013 / 14:41

Pogrešajo avstrijskega planinca

Kranjska Gora – V Kranjski Gori od včeraj opoldne pogrešajo 50-letnega avstrijskega državljana Gerharda Trammerja (na sliki), so sporočili s Policijske uprave Kranj. Po do sedaj zbranih podatkih se...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Nadaljnje sodelovanje s pobratenimi mesti

Škofja Loka - Župan občine Škofja Loka Miha Ješe se je sestal s koordinatorji, ki jih je imenoval za stike s pobratenimi mesti. Anton Peršin je odgovoren za sodelov...

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Zmagovalke tekmovanja Mladi za turizem

Radovljica - Dijakinje Srednje gostinsko turistične šole iz Radovljice Ana Lapanja, Elma Sadić in Manuela Mitrić, ki so pod mentorstvom profesorice Gabrijele Jošt

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Rovtarji še na zadnje letošnje tekmovanje

Škofja Loka - Društvo Rovtarji, ki se ukvarja s smučanjem po starem, vabi še na zadnje letošnje tekmovanje, preden postavijo svoje starodobne smuči in opremo v kot. V ponedeljek,...

Zanimivosti / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

Jabolčnik v sodobni preobleki

Na Kmetiji Matic iz Hotavelj so predstavili svojo novo pijačo za trg, sadno vino, s katerim opozarjajo na tradicijo pitja jabolčnika v Poljanski dolini.

Gorenjska / ponedeljek, 9. april 2012 / 07:00

V spomin: Franjo Kreačič (1930 - 2012)

V 82. letu starosti se je v marcu 2012 od gora, krvavških smučišč in prijateljev za vedno poslovil Franjo Kreačič, dolgoletni direktor smučišča RTC Krvavec. Smučišče je začel postavljati že v let...