Preveč odvisni od narave
Zima, zima bela, vrh gore sedela … smo ponavljali v šolskih klopeh. Pri novodobni zimi ugotavljamo, da izgublja svojo značilno barvo in da nam vsem »žuga«.
Snežna odeja se je v alpskem prostoru od 60-ih let prejšnjega stoletja prepolovila, trend pa se bo v naslednjih letih še stopnjeval, saj se temperature na tem območju dvigujejo dvakrat hitreje kot drugod na severni polobli, je bilo poudarjeno na lanskem posvetu o prilagajanju turizma v Alpah na podnebne spremembe. Mojca Dolinar z Agencije za okolje je med drugim tudi povedala, da se s segrevanjem povečuje jakost posameznih padavinskih dogodkov. Tako se lahko zgodi obilno sneženje z obilno snežno odejo, vendar s hitrim taljenjem, predvsem v nižjih legah. Snežna odeja pa ni pomembna le z vidika turizma, temveč zlasti za vodni krog, je opozorila.
Ob tem, da je treba zmanjšati ogljični odtis, je bil eden glavnih zaključkov posveta, da se mora turizem prilagoditi podnebnim spremembam. Pri obojem po oceni klimatologinje Lučke Kajfež Bogataj zaostajamo, čeprav imamo t. i. zeleno shemo slovenskega turizma. »Zelene zime so postale realnost in smučišča z nadmorsko višino do 1800 metrov bo treba preoblikovati v gorske centre z vsaj devetmesečno ponudbo. To bo pomenilo preživetje,« je dejala Manuela Božič Badalič v vlogi predsednice Združenja slovenskih žičničarjev.
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je lani – z namenom, da bi bila smučišča manj odvisna od negotovih zimskih razmer – zagotovilo nekaj več kot 63,4 milijona evrov sredstev za razvoj in prestrukturiranje večjih smučarskih centrov v celoletna gorska središča ter odobrilo sofinanciranje za deset projektov. Izvedba mora biti zaključena v letošnjem novembru, gradbena dovoljenja za investicije pa je treba priglasiti v tem mesecu, kar je v minulih dneh vzbudilo dvome. Kot je opozorilo združenje, bodo smučišča odobren denar zaradi kratkih rokov in letošnjega izpada prihodkov s težavo črpala.
Na Voglu načrtujejo zamenjave dvosedežnice Zadnji Vogel takoj po zaključku zimske sezone, in sicer s panoramsko krožno-kabinsko žičnico, ki bo delovala tudi v poletni sezoni, pogoj za pridobitev nepovratnih sredstev pa je vzpostavitev še nekaterih drugih aktivnosti. Poletna sezona je na Voglu sicer (že) enakovredna zimski. RTC Žičnice Kranjska Gora so na razpisu kandidirale z novo krožno-kabinsko žičnico, ki bi nadomestila štirisedežnico Vitranc 1, RTC Krvavec pa s šestsedežnico Zvoh, digitalizacijo krožne kabinske žičnice in obogatitvijo poletnih aktivnosti. Oba upravljavca še pridobivata gradbeni dovoljenji.