Krožijo virusi
V prvem tednu novega leta je bil v laboratorije večji priliv vzorcev bolnikov z akutno okužbo dihal in gripi podobne bolezni. Ni pa še mogoče oceniti, ali smo vrh epidemije gripe že dosegli.
Proti sezonski gripi se bo v sezoni 2022/2023 verjetno cepilo 11,7 odstotka anketiranih oseb iz zadnje raziskave SI-PANDA, med najstarejšimi (od 65 do 74 let) pa 24,7 odstotka.
Število laboratorijsko potrjenih primerov gripe in epidemiološki kazalci so bili po poročanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v prvem tednu novega leta sicer nižji kot v tednu poprej, a ker je šlo za prvi teden po praznikih, ni mogoče oceniti, ali smo vrh epidemije gripe že dosegli. Izrazito se je zmanjšalo število obiskov majhnih otrok in osnovnošolcev, na kar so, kot ugotavljajo na NIJZ, gotovo vplivale počitnice. Poraslo pa je število obiskov v starostnih skupinah nad 15 let.
Od 3. oktobra 2022 do 8. januarja letos so v državi laboratorijsko potrdili 2040 primerov influence tipa A in 27 primerov influence tipa B.
Pisana slika virusnih povzročiteljev
V prvem tednu novega leta je bil delež vzorcev, v katerih so dokazali respiratorni sincicijski virus 5,2-odstoten. Pri bolnikih z akutno okužbo dihal je bila slika drugih dokazanih virusnih povzročiteljev precej pisana. Najvišji ostaja delež rinovirusov – v 13,5 odstotka testiranih vzorcev, kot povzročitelji akutne okužbe dihal so bili dokazani še adenovirusi, humani metapnevmovirusi in sezonski koronavirusi ... Še vedno velik delež obolenj dihal povzroča SARS-CoV-2; sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je še na začetku prejšnjega tedna vztrajalo pri devetsto, a se je potem v nekaj dneh skoraj prepolovilo.
Dolgotrajni covid-19
Večina oseb, ki so se okužile z virusom SARS-CoV-2, v zadnji raziskavi SI-PANDA, ki jo izvaja NIJZ, navaja, da je okužba pri njih potekala z lažjimi simptomi. Približno šestdeset odstotkov anketirancev je navedlo, da so imeli po treh mesecih po preboleli prvi ali edini okužbi oziroma drugi okužbi še določene težave, ki so trajale vsaj dva meseca. Po preboleli okužbi sta najpogostejši težavi, ki ju navajajo anketirani, utrujenost in pomanjkanje energije. Najdlje trajajoče težave po preboleli okužbi pa pri nekaj več kot polovici oseb trajajo do tri mesece. Te težave najbolj vplivajo na izvajanje prostočasnih aktivnosti.
Podpora priporočilom
V zadnji raziskavi SI-PANDA, ki so jo naredili na vzorcu 1033 odraslih oseb, največ podpore anketiranci namenjajo priporočilu učinkovitega prezračevanja zaprtih prostorov (79,4 odstotka) in učinkovitega prezračevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih (75,3 odstotka), izolaciji za osebe s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2 (72,8 odstotka) ter uporabi mask v zdravstvenih ustanovah, lekarnah in domovih starejših občanov (63,4 odstotka). Največ podpore trenutno veljavnim priporočilom namenjajo osebe v starostni skupini od 65 do 74 let in tisti, ki so cepljeni.