Ustavni sodniki potrdili: Referedum je nedopusten
Ustavni sodniki zavrnili Primca in Zevnikovo
Ustavno sodišče je ugotovilo, da sklep o nedopustnosti razpisa referenduma o spremembah družinskega zakonika, s katerimi so izenačili pravice istospolnih in raznospolnih parov pri sklenitvi zakonske zveze in posvojitvi otrok, ni v neskladju z ustavo. Koalicija Za otroke gre! je namreč lansko jesen vložila pobudo za razpis zakonodajnega referenduma, a je državni zbor sprejel sklep o njegovi nedopustnosti, nato sta predstavnika koalicije Za otroke gre! Metka Zevnik in Aleš Primc na ustavno sodišče podala zahtevo za oceno ustavnosti sklepa državnega zbora. Ustavno sodišče je med drugim pojasnilo, da je z dvema preteklima odločbama ugotovilo neskladje zakona z ustavo, in sicer v delu, ki je določal, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka. Spremembe družinskega zakonika tako odpravljajo ugotovljene protiustavnosti, zato sodijo med izjeme, o katerih referendum ni dopusten, so razložili ustavni sodniki. Metka Zevnik je za STA povedala, da bodo »potrpežljivo nadaljevali boj za pravice otrok in staršev«.
Sodnikom in tožilcem mesečni dodatek
Poleg zdravnikov, pomočnic vzgojiteljev in šolnikov si za dvig plač prizadevajo tudi sodniki in državni tožilci. Premier Robert Golob je tako ta teden na občnem zboru Slovenskega sodniškega društva napovedal reformo plačnega sistema s posebnim plačnim stebrom za sodstvo oziroma pravosodje in tudi uvedbo dodatka k plačam pravosodnih funkcionarjev s 1. januarjem. Po Golobovih besedah naj bi šlo za nominalno 600 evrov bruto dodatka na mesec. Na plačna nesorazmerja, ki nastajajo zaradi parcialnih dogovorov vlade s posameznimi poklicnimi skupinami, pa so ta teden opozorili tudi v Sindikatu ministrstva za obrambo in Sindikatu vojakov Slovenije. V sindikatu MORS so zato predsednika vlade pozvali k skupnemu sestanku, sicer bodo začeli zaostrovati sindikalne aktivnosti. Med drugim zahtevajo dvig osnovne plače operaterjev v centrih za obveščanje za šest plačnih razredov, odpravo nesorazmerij v spodnji tretjini plačne lestvice ter ponovno vzpostavitev razmerij med pooblaščenimi uradnimi osebami in drugimi poklici v isti tarifni skupini.
Ni bilo fizičnega stika
Policija je ugotovila, da ob napadu na poslanca SDS Branka Grimsa v bližini državnega zbora 28. oktobra lani ni prišlo do fizičnega stika med njim in napadalcem, je ta teden poročal portal N1. Iskanje neznane osebe, ki so jo posnele kamere, policisti nadaljujejo, saj njeno ravnanje vsebuje elemente prekrška, so pojasnili. Grims je sicer po napadu povedal, da ga je neznanec porinil po stopnicah, a se je pri tem na srečo ujel in ni padel. Takšno dejanje je označil za poskus umora. Moški ga je takrat tudi dvakrat pljunil po laseh, je dodal. Zadnjim ugotovitvam policije so ostro nasprotovali v poslanski skupini SDS. Sporočili so, da način napada nesporno jasno izraža naklep; zdravstvene posledice, vključno z atipično pljučnico zaradi okužbe ob napadu, pa so vse dokumentirane z zdravniškimi izvidi, so sporočili in poudarili, da so vse izjave poslanca Grimsa in drugih poslancev SDS, ki so bile podane po incidentu, resnične in od njih ne odstopajo. Grims je policiji predložil tudi zdravniški izvid, ki dokazuje poškodbe, nastale zaradi napada, pojasnjujejo. Dejstvo, da je policija odločitev sprejela zgolj na podlagi pomanjkljivih posnetkov kamer, s katerimi se zlahka manipulira, je zato nedopustno in neprofesionalno, opozarjajo.
Ministrske kandidate že zaslišujejo
Predsednik vlade Robert Golob je v ponedeljek v državni zbor vložil listo devetih ministrskih kandidatov, katerih zaslišanja pred delovnimi telesi državnega zbora bodo potekala še danes. Po spremenjenem zakonu o vladi bo ta dobila tri nova ministrstva, pri čemer se bo šest ministrstev reorganiziralo. Na seznamu ministrskih kandidatov so: Igor Papič za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Bojan Kumer za ministra za okolje, podnebje in energijo, Simon Maljevac za ministra za solidarnost prihodnost, Matjaž Han za ministra za gospodarstvo, turizem in šport, Uroš Brežan za ministra za naravne vire in prostor, Emilija Stojmenova Duh za ministrico za digitalno preobrazbo, Aleksander Jevšek za ministra za kohezijo in regionalni razvoj, Alenka Bratušek za ministrico za infrastrukturo in Darjo Felda za ministra za vzgojo in izobraževanje. Novi ministri naj bi zaprisegli 24. januarja.