Za smučišča sezona izzivov
Žičničarji bijejo boj z vremenom. Na Starem vrhu in Soriški planini so ustavili naprave, v Kranjski Gori in na Krvavcu vztrajajo z nekaj progami.
Stari vrh – Le teden dni po tem, ko so povabili na smuko, so s Starega vrha sporočili, da so smučišče primorani začasno zapreti. »Visoke temperature in dež so poškodovali snežno podlago do te mere, da ne moremo zagotoviti varne in dobre smuke,« so pojasnili in dodali, da se nadejajo ugodnejših vremenskih razmer. Tudi Soriška planina je v novo leto stopila z obvestilom, da smučišče zaradi pomanjkanja snega do nadaljnjega ne obratuje. Ostala je možnost sankanja na progi Slatnik.
»Letošnja zima nam res ni naklonjena, nenavadno visoke temperature in pa južni oziroma zahodni vetrovi vztrajajo že več kot mesec dni. Upamo, da bo v naslednjih dneh le prišel vremenski obrat in se bodo temperature spustile, da bi lahko vsaj umetno zasneževali,« nam je v sredo povedala direktorica Turističnega centra Soriška planina Polona Golija. Če bodo pogoji za obratovanje boljši, vseeno pričakuje dober obisk, bo pa po besedah sogovornice zaradi januarske prekinitve sezone in slabega vremena v decembru (naprave so pognali v sredini meseca) poslovanje ponovno oteženo in polno izzivov. »Poseben izziv so tudi visoke cene energentov in vsesplošno dviganje stroškov, vendar se bomo tako kot do zdaj trudili, da obiskovalcem ponudimo kvalitetno in cenovno dostopno storitev.«
Krvavec in Kranjska Gora v omejenem obsegu
Direktor RTC Krvavec Janez Janša pravi, da strošek elektrike, ki ga beležijo pri zasneževanju, predstavlja štirideset odstotkov celotnega stroška električne energije. Snežne topove so znova zagnali v torek, včeraj so imeli do trideset centimetrov snega in urejenih sedem prog.
Kranjskogorsko smučišče prav tako obratuje v obsegu, ki ga dopuščajo razmere. »Naša ekipa ratrakistov dela čudeže, ker je v teh razmerah prava umetnost zagotoviti proge,« so povedali v RTC Žičnice, ko je bilo na smučišču okoli dvajset centimetrov snega in so bile na voljo tri proge od petnajstih. S četrtkom se je število prog dvignilo na šest.
(Pre)visoke temperature so jim težave povzročale že konec novembra in v začetku decembra. Ker niso omogočale izdelave umetnega snega, naravnega pa je bilo premalo, so sezono začeli kasneje kot običajno – 17. decembra. Obisk je bil minuli mesec sicer dober, tudi zasedenost kapacitet v destinaciji je bila visoka, v zadnjih dneh pa je bilo po besedah Mojce Mežek iz Turizma Kranjska Gora zaradi slabih snežnih pogojev zaznati odpovedi oziroma spremembe pri terminih prihoda. »Žal je zmanjšano tudi povpraševanje za nove rezervacije. Najverjetneje se bo situacija hitro obrnila na bolje, ko bo v Kranjski Gori zapadel nov sneg. Za čas počitnic je trenutno še kar nekaj prostih kapacitet, smo se pa že navadili, da gosti rezervirajo v zadnjem trenutku.« Kot je še pojasnila Mežkova, so obiskovalcem kljub nestanovitnemu vremenu na voljo različne aktivnosti: od zimskega pohodništva – daleč najbolj priljubljeni destinaciji sta Tamar in Krnica – do smučanja in teka na smučeh (v Nordijskem centru v Planici, na progi Planica–Tamar in od Rateč proti Italiji); urejeno je tudi drsališče Borovška šajba v Kranjski Gori.
Kaj pa tekmovanja
Zadnji konec tedna so v Kranjski Gori gostili Zlato lisico, v tem tednu po besedah Mežkove potekajo FIS tekme, v nedeljo bo na smučišču Svetovni dan snega 2023, organiziran mesec dni pred svetovnim prvenstvom v nordijskem smučanju v Planici, ki bo potekalo od 21. februarja do 5. marca. »Upamo, da bomo do takrat deležni še kakšne pošiljke naravnega snega.«