Koroški glasbeni venec Egija Gašperšiča
Pred šestimi leti se je muzikolog, glasbeni pedagog, skladatelj in zborovodja Egi Gašperšič odločil za pripravo zbirke 244 vokalnih in instrumentalnih skladb z naslovom Kaj vam pa jaz povem … Štiri knjige skladb in zvezek z besedili sta izdali Krščanska kulturna zveza Celovec in Narodopisni inštitut Urban Jarnik Celovec.
Profesor Egi Gašperšič izhaja iz znane kroparske glasbene družine z 12 otroki. Oče Jože je nameraval študirati glasbo v Pragi, vendar je bil v prvi svetovni vojni ranjen v roko, zaradi česar za študij ni bilo možnosti. Usmeril se je v ekonomijo in nad 30 let vodil kovaško podjetje Plamen v Kropi. Ostal je zvest glasbi in petju ter za to navduševal tudi otroke. Tudi pisal je glasbo. Na primer Venček koroških pesmi za ženski zbor in orkester, ki sta ga kroparski zbor in zbor iz Sel skupaj s filharmoniki izvajala leta 2019 na reviji Koroška poje. Kar slabo vest imam, pravi Egi, da se še ni lotil urejevanja zbirke očetovih del.
Od konca druge svetovne vojne naprej je Egi Gašperšič, častni občan Radovljice, povezan s Koroško in koroškimi Slovenci. Prva poznanstva segajo v leta po vojni, ko so v internatu v Radovljici prebivali slovenski fantje in dekleta s Koroškega, ki jim koroške oblasti doma niso dovolile šolanja. Tam je spoznal tudi pesnika Andreja Kokota, ki je kasneje, ko je bil predsednik Slovenske prosvetne zveze, iskal gorenjski pevski zbor, ki bi gostoval na Koroškem. Odločil se je za kroparskega, ki ga je takrat že vodil Egi Gašperšič. Po preverjanju, ali so kroparski pevci zadosti kakovostni za gostovanje, so smeli na Koroško, na Radiše. Takrat začeto sodelovanje med Kropo in Radišami traja še danes in je eno najstarejših sodelovanj med kulturnimi društvi na obeh straneh meje. Še več. Po podatkih dolgoletnega tajnika Krščanske kulturne zveze v Celovcu Nužeja Tolmajerja so bili Kroparji prvi pevski zbor iz Slovenije, ki jih je posnel slovenski program Radia Celovec. Do takrat so bili prvi in edini Avseniki!
Sodelovaje Egija Gašperšiča s Slovenci na Koroškem se je nadaljevalo in širilo. Egi je sodeloval pri nastajanju Slovenske glasbene šole na Koroškem, še posebej pa so vidne njegove zbirateljske in uredniške sledi v zbirkah koroške glasbe in koroške ljudske pesmi, ki jih je izdajala Krščanska kulturna zveza, še posebej zbirk znanih, vendar pozabljenih koroških slovenskih avtorjev. Bil je pobudnik za sodelovanje gorenjskih in Slovenske glasbene šole na Koroškem.
Kaj vam pa jaz povem …
Tak je naslov najnovejše in najobsežnejše zbirke oziroma monografije, ki ga je izbral avtor Egi Gašperšič sam. V sredo sta jo izdajatelja, Krščanska kulturna zveza iz Celovca in Narodopisni inštitut Urban Jarnik iz Celovca, predstavila v Mohorjevi hiši v Celovcu. Nekaj pesmi iz zbirke, ki obsega kar 244 skladb vokalne in instrumentalne glasbe iz Slovenije in Koroške, pa tudi iz nekaterih drugih držav, je ob spremljavi pianistke Ane Tijssen zapela mezzosopranistka Bernarda Fink.
Zbirko, ki je neke vrste krona polstoletnega muzikološkega zbirateljskega dela Egija Gašperšiča, je predstavil njen urednik mag. Tomaž Faganel. Dejal je, da Egi ustvarja za znane in manj znane izvajalce, za otroke in odrasle, tudi za tiste z manjšim pevskim ali glasbenim znanjem. »Egi je za tokratno zbirko pripravil jasne in natančne rokopise z zelo redkimi napakami, z natančnimi podatki o skladbah in njihovem nastanku, o avtorjih in o zasedbah, v katerih se dela lahko izvajajo. Pri ljudskih pesmih so navedeni kraji, kjer so bile napisane ali najdene, pri besedilih pa so navedene prve objave besedil,« je o avtorju in zbirki povedal urednik mag. Tomaž Faganel.
Zbirko Kaj vam pa jaz povem sestavljajo štiri knjige vokalnih in instrumentalnih skladb, med katerimi so izvirne, ljudske in cerkvene, vključenih pa je tudi 13 kolednic, ki so profesorju Gašperšiču posebej pri srcu. Del zbirke je tudi zvezek z besedili. O veličini zbirke, za katero pravi avtor, da ni pričakoval, kako zahtevno bo njeno nastajanje in kako obsežna bo na koncu, pričajo podatki, da je v njej predstavljenih 64 skladateljev ali virov predstavljenih skladb, 82 pesnikov uglasbenih ali prevedenih besedil, 68 slovenskih pesnikov in prevajalcev, 11 tujih pesnikov in šest drugih virov besedil.
Izvajalci vdihnejo skladbi dušo
Profesor Egi Gašperšič je prejemal v sredo na predstavitvi zbirke v Tišlerjevi dvorani Mohorjeve hiše v Celovcu številne čestitke. Vidno je bil ganjen. Povedal je, da v šestdesetletnem pevskem in glasbenem delovanju ni bilo vedno enostavno. Moral je usklajevati družino s službo in obveznostmi pri vodenju najmanj treh zborov ter uredniških in zbirateljskih nalogah, kakršne je sprejemal pri Krščanski kulturi zvezi v Celovcu in tudi drugje.
»V šestdesetih letih glasbenega ustvarjanja je zame največje zadoščenje, če pri izvajanju skladbe slišim več, kot sem napisal. Če se izvajalci s skladbo najdejo, ji vdahnejo dušo,« je v sredo na predstavitvi zbirke v Celovcu dejal profesor Egi Gašperšič. To je njegovo največje zadoščenje.