Izenačitev za ženske in moške
Od prvega januarja na področju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja velja izenačitev odmerne lestvice za ženske in moške.
Ljubljana – Najpomembnejša novost na področju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, uveljavljena s 1. januarjem, je izenačitev odmerne lestvice za moške in ženske. Kot so povzeli na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se je namreč z novelo zakona, ki se je začela uporabljati 1. maja 2021, skrajšalo prehodno obdobje postopnega izenačevanja odmerne lestvice za moške z odmerno lestvico za ženske.
Višina odmernega odstotka se je v prehodnem obdobju, ki se je izteklo 31. decembra 2022, razlikovala glede na spol zavarovanca in je znašala za ženske za 15 let zavarovalne dobe 29,5 odstotka, za moške pa 28,5 odstotka pokojninske osnove. Ženski se je za vsako nadaljnje leto pokojninske dobe prištelo po 1,36 odstotka, moškemu pa po 1,32 odstotka.
Po izenačitvi odmerne lestvice z letošnjim prvim januarjem pa odmerni odstotek za 40 let dopolnjene pokojninske dobe za ženske in moške znaša 63,5 odstotka oz. za 15 let zavarovalne dobe 29,5 odstotka, za vsako nadaljnje leto pa se tako moškemu kot ženski prišteje po 1,36 odstotka pokojninske osnove.
Na ZPIZ so povzeli tudi upokojitvene pogoje, ki se v tem letu ne spreminjajo. Za pridobitev starostne pokojnine mora zavarovanec hkrati izpolnjevati pogoja starosti in pokojninske dobe, torej 60 let in 40 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko pa se upokoji tudi pri 65 letih, če ima najmanj 15 let zavarovalne dobe. V določenih primerih pa se je možno upokojiti tudi pri nižji starosti.
Uskladitev pokojnin, ki se izvede enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne cene rasti življenjskih potrebščin, bo opravljena po objavi potrebnih podatkov Statističnega urada s pokojninami za februar, letni dodatek pa z izplačilom za mesec junij.