Sonce slikarja Stanka Sadjaka
Na sedežu Skupnosti koroških Slovencev na Novem trgu v Celovcu so pred božičem zaprli razstavo slikarja Stanka Sadjaka, koroškega Slovenca, ki se je aprila leta 1955 rodil v Šmihelu pri Pliberku in pokoj dočakal kot uslužbenec avstrijskih državnih železnic. Stanko je že v otroštvu kazal talent za glasbo, gledališče in likovnost. Igral je v domačem gledališču in svojo glasbeno nadarjenost kazal v različnih skupinah, še posebej pa v na Koroškem poznani skupini Bel'' Amis. Poleg tega je našel čas za slikanje. Njegov talent je najprej opazil ravnatelj ljudske šole v Šmihelu Alfred Loser, ki je bil naklonjen slovenščini, čeprav je ni znal, in je njegovo sliko obesil v svoji pisarni. Umetnik in profesor na Slovenski gimnaziji v Celovcu Janez Oswald pa je dal mlademu talentu nova znanja in spoznanja ter mu bistril njegov tenkočuten pogled na svet. Stanko je vztrajal, iskal nove načine izražanja, se učil in razstavljal. Za seboj ima že nad 90 razstav. Kot samouk je razvijal nove tehnike in začel uporabljati tudi kombinacijo laka in žagovine, ki daje slikam poseben reliefni izraz. Začel je kombinirati lak in žive ter svetle barve akvarela, lotil pa se je tudi povsem novega načina slikanja, ki ga je sam imenoval sastagrafija in v katerem kombinira lak in zloženi papir. Skoraj na vsaki njegovi sliki pa se v daljavi pojavi sonce. »Sonce pride iz srca in daje optimizem vsakemu človeku. Daje nam moč tudi v hudih časih,« je povedal o svojih slikah umetnik. Del njegovega umetniškega opusa so tudi slike starih hiš, pokrajine in dela na polju, poslikave kulis za gledališke predstave in ilustracije knjig za otroke. V domači hiši v Strpni vasi (Traundorf) pri Šmihelu (St. Michael) ima tudi galerijo z imenom La Bellamie.
Egijeva koroška pesem
Na dve zanimivi prireditvi v prihodnjih dneh vabijo Slovenci na Koroškem. Jutri, 7. januarja, ob 20. uri se bo v dvorani Casineuma v Vrbi (Velden) ob Vrbskem jezeru začel Slovenski ples, najstarejša in najbolje obiskana družabna prireditev Slovencev na Koroškem. Rezervacije še sprejemajo po telefonu 0043 463 514 300 – 22.
Krščanska kulturna zveza iz Celovca pa bo v sredo, 11. januarja, ob 11. uri v Mohorjevi hiši v Celovcu posebej počastila radovljiškega rojaka, skladatelja in pedagoga Egija Gašperšiča z izdajo njegove zbirke koroške glasbe in ljudske pesmi z naslovom Kaj vam pa jaz povem. Nekatere pesmi iz opusa bo ob spremljavi pianistke Ane Tijssen zapela mezzosopranistka Bernarda Fink - Inzko.