Pisanje in tipkanje

Najmlajši običaj, povezan z božično-novoletnimi prazniki, je pošiljanje voščilnic. Razmahnilo se je sredi 19. stoletja, potem ko so se med ljudmi prijele tiskane voščilnice. Pester nabor motivov in sporočil, ki so jih prinašale skozi čas, govori ne le o tem, kako so se razvijale, ampak tudi o navadah in o načinu življenja v preteklosti.

Z uporabo mobilnih telefonov je postalo zanimivejše pošiljanje voščil v SMS-ih in MMS-ih, poleg teh klasične voščilnice izpodrivajo elektronske in voščila na družbenih omrežjih, ki so lahko že v nekaj sekundah pri prejemniku, tudi »tik pred zdajci«, vendar, kot odgovarjajo zagovorniki tradicije, nimajo takega osebnega pečata kot poslana z navadno pošto.

Dejstvo je, da je tipkanje postalo prevladujoč način oblikovanja sporočil, tako pri službeni kot osebni in drugi pisni komunikaciji. Priznam, tudi sama manj pišem (lastnoročno) in posledično se ne morem pohvaliti z lepopisom, obenem lahko pritrdim, da se pri drsenju pisala po papirju utrne več idej in da se zapisano bolj vtisne v spomin kot natipkano. Pisanje z roko ima (še) kar nekaj prednosti: poleg pomnjenja krepi natančnost, pozornost, vztrajnost, razvija in ohranja finomotorične spretnosti, celovitejše delovanje možganov, izraža spoštovanje in naklonjenost, pojasnjujejo v Društvu Radi pišemo z roko, kjer k ohranjanju spretnosti spodbujajo vse generacije. Osrednji projekt, s katerim poudarjajo njen pomen, je Teden pisanja z roko, ki ima tudi podporo ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. V začetku naslednjega leta (od 23. do 27. januarja) ga bodo organizirali osmič, sodelovanje je napovedalo več kot tristo ustanov s predvidoma več kot 55 tisoč udeleženci, kar po navedbah društva pomeni rekorden odziv.

Če ne bomo vadili pisanja z roko, bo pisava postala nečitljiva, zato bomo to veščino počasi izgubili, posledično pa možnost izbire, ali oziroma kdaj bomo pisali z roko in kdaj tipkali, poudarja (so)ustanoviteljica in večletna predsednica društva, od pomladi častna članica Marijana Jazbec. Navsezadnje je naša pisava unikatna, del naše identitete, tako kot prstni odtis. »Le zakaj bi zavrgli nekaj, kar je izvirno naše?« pravi.

Tudi za novoletne zaobljube slišimo in beremo, da je dobro, če jih spravimo na papir, saj jih tako bolj ozavestimo, poleg tega naj bi zapisano predstavljalo večjo motivacijo. Priporočila za lažje uresničevanje zaobljub med drugim še pravijo, da cilji ne smejo biti previsoki, saj je spremembe lažje uresničiti, če so manjše in postopne … Ampak to je že druga tema, v katero pa lahko vpletemo spoznanje, da pisanje z roko krepi vztrajnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 7. maj 2012 / 07:00

Zlati večer Fantov s Praprotna

V več kot teden dni vnaprej razprodani Športni dvorani Trata pri Škofji Loki so Fantje s Praprotna v sodelovanju z Agencijo Media butik pred dobrim tednom dni praznovali 50-letnico aktivnega prepevanj...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.