Praznjenja preddvorskega jezera Črnava letos niso izpeljali. Zadnjič so ga izpraznili leta 2010. / Foto: Alenka Brun

Letos praznjenja ne bo

To je prebivalcem preddvorske občine, kjer jezero Črnava leži, postalo več kot jasno.

Praznjenje jezera predvsem pomeni saniranje puščanja pod gradom, varnostni pregled pregrade ter delno čiščenje mulja. Hkrati je nujno očistiti tudi usedalnik na severnem delu, saj je zapolnjen do te mere, da se material že odlaga v jezersko skledo. Jezero Črnava so zadnjič izpraznili leta 2010, torej so vsi predpisani roki glede vzdrževanja umetne akumulacije že krepko mimo.

Preddvor – Od vseh zadnjih poskusov, da bi (kratkotrajno) praznjenje jezera uspelo – to med drugim pomeni saniranje puščanja pod gradom, varnostni pregled pregrade ter delno čiščenje mulja – je lansko jesen enega neposredno izvajalo celo ministrstvo za okolje in prostor, pravi župan Preddvora Rok Roblek in nadaljuje: »Tako smo se lani dogovorili, da se dobimo januarja letos. Vzeli smo si zadosti časa, da jeseni vse to uskladimo.« Najprej naj bi ga praznili sredi septembra, potem proti koncu septembra, a se to ni zgodilo. Eden od razlogov so vremenske razmere, drugi pa ribiška družina, katere ime se v tej zgodbi pojavlja z negativno konotacijo. »Vsi deležniki na tem področju so zelo aktivno sodelovali, da bi do praznjenja jezera končno prišlo, le Ribiška družina (RD) Kranj ne. Mi kot občina smo resno pristopili k stvari, naredili vse možne elaborate, kar se tiče okolja …« Sedaj se je pojavil še dodatni problem, nadaljuje Roblek. »Če poenostavim: jezero pod gradom Hrib pušča, vlaga dela svoje,« pripoveduje župan. »O vsem smo obvestili pristojna ministrstva, inšpekcije in pričakujemo, da bo RD Kranj odvzeta koncesija za to umetno jezero, ker pač ne izvedejo svoje koncesijske dolžnosti.« Doda še, da je zaradi puščanja jezera na gradu Hrib večmilijonska škoda, hkrati pa poslovnik, ki je nastal ob izgradnji pregrade – zapornice, določa, da je treba jezero izprazniti vsakih sedem let ter opraviti pregled pregrade in ustrezna vzdrževalna dela. »Ker nam našteto preprečuje RD Kranj, ne ogroža zgolj kulturne dediščine, temveč tudi življenja ljudi v naselju Hrib.«

Z vprašanjem, kaj pravzaprav v takem primeru lahko storijo, smo se obrnili na ministrstvo za okolje in prostor oziroma Direkcijo RS za vode. Odgovarjajo: »Na Direkciji Republike Slovenije za vode (DRSV) smo po dogovoru z lokalno skupnostjo preko izvajalca obvezne gospodarske javne službe, ki upravlja zapornično opremo, v lanskem letu načrtovali popolno izpraznitev turistične umetne akumulacije Črnava. Lokalna skupnost je želela pristopiti k izvedbi ukrepov za trajnejši obstoj same akumulacije, DRSV pa bi zaradi prazne akumulacije lažje nemoteno pregledal pregradni objekt umetne akumulacije Črnava ter hidromehansko opremo na objektu. Za načrtovano aktivnost so bila že pridobljena pozitivna mnenja Zavoda RS za varstvo narave in Zavoda za ribištvo RS. Prav tako je DRSV uskladila termin za kratkotrajno izpraznitev umetne akumulacije jezera Črnava z Občino Preddvor, Zavodom za ribištvo RS in Zavodom RS za varstvo narave. Ker so bili doslej predlagani termini za RD Kranj neustrezni, je aktivnost predvidena v prihodnjem letu.«

Odgovarja tudi Jure Meden iz RD Kranj: »Do izpraznitve jezera Črnava v letošnjem letu ni prišlo, ker ni bil zagotovljen ustrezen pravni okvir za izlov rib in izpraznitev, zaradi česar posledično obstajajo nerešena zakonodajna, varnostna, okoljska in ribiška vprašanja. Ribiška družina Kranj ves čas konstruktivno pristopa k navedeni problematiki, vendar pa morajo ostali udeleženci zagotoviti ustrezna pravna jamstva in dokumentacijo, da se lahko izlov izvede varno in v skladu s slovensko zakonodajo.«

Na DRSV so še pojasnili, da sam betonski pregradni objekt na jezeru Črnava sicer ni poškodovan ali erodiran, prav tako skozi pregradno konstrukcijo ne izteka voda. »Voda se preliva le čez preliv, urejen na sredini pregradnega objekta. Pronicanje vode skozi naravno raščene brežine akumulacije je normalno, saj so brežine naravno prepustne in ne tesnijo.«

In pristojnosti? »V pristojnosti DRSV je podpora za izvedbo aktivnosti, torej koordinacija relevantnih deležnikov in zagotovitev upravljavca, kar je bilo tudi izvedeno. Vsi nadaljnji postopki za izvedbo aktivnosti so v pristojnosti občine,« še povedo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 29. april 2008 / 07:00

Grenkuljica za "soldate"

Njega dni so bršljanasto grenkuljico (Glechoma hederacea) namesto peteršilja uporabljali vojaki, zato je eno njenih številnih ljudskih imen soldaški peteršilj. Dobro vpliva na dihala in živčevje ter u...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 3. september 2008 / 07:00

Namesto malice topli napitki

Pri uvajanju brezplačnega toplega obroka za dijake pri ministrstvu za šolstvo in šport ne pričakujejo večjih težav. Dijaška prehrana je naložba v zdravje.

Kronika / sreda, 3. september 2008 / 07:00

Nesreče

Trčenje usodno za kolesarko Žirovnica - V petek se je nekaj minut pred osmo zjutraj na regionalni cesti v Žirovnici zgodila prometna nesreča, v kateri...

Kamnik / sreda, 3. september 2008 / 07:00

Podgorci zgled drugim

Po neštetih urah prostovoljnega dela je Športni park Podgorje tudi uradno odprt.

Gorenjska / sreda, 3. september 2008 / 07:00

Dodaten denar za pomoč prizadetim v neurju

Ljubljana - Vlada je na četrtkovi seji dodelila občinam za odpravo posledic avgustovskega neurja, močnega vetra in toče dodatnih 966.845 evrov, od tega 686.205 evrov za neurje 15...

Kranj / sreda, 3. september 2008 / 07:00

Pili so "čajček dobre volje"

Na prvi šolski dan je v podružnični šoli Podblica vladalo bolj sproščeno vzdušje, včeraj pa so začeli pouk.