Kmalu bo pokalo
Približuje se najlepši del leta, čas, ko v mraku lahko opazujemo nežno migetanje prazničnih lučk, čas, ko vse že diši po božičnih piškotih, ter čas, ko med ljudmi prevladuje praznično vzdušje. Na žalost pa je vsak konec leta tudi čas za uporabo pirotehnike. Čeprav se razširjenost uporabe pirotehničnih sredstev iz leta v leto zmanjšuje, se ji popolnoma izogniti očitno ne moremo. Grozljive fotografije poškodb po neprimernem ravnanju s petardami, ki se z namenom ozaveščanja o škodljivih posledicah uporabe pirotehnike pojavljajo v medijih, vsako leto znova opominjajo na neprijetne plati praznikov. Poleg očitnih, trajnih poškodb, ki jih lahko povzroči nevešča uporaba petard, pa so v veliki meri prizadeti tudi naši hišni ljubljenčki, saj nepredvidljivi in glasni poki v živalskih glavah vzbujajo hude strahove in travme.
Doživljanje sveta z živalskega vidika je velikokrat pogojeno z zanašanjem na različne čute in eden najpomembnejših je prav zagotovo sluh. Skozi evolucijo pa smo se vsa bitja naučila, da se je predvideni nevarnosti oziroma grožnji bolje izogniti, in živali se ne zavedajo, od kod prihaja glasno pokanje ter da je v resnici to zgolj del človeškega praznovanja. Praznovanja? Premišljujem … Ali gre pri uporabi pirotehničnih sredstev res za praznovanje, za slavljenje prihoda novega leta ali bolj za potešitev nekih notranjih narcističnih občutkov in afirmacije lastnega jaza? Kakorkoli že – ne smemo pozabiti na tiste, katerih življenja so v naših rokah. Z nakupom oziroma posvojitvijo živali se kot lastniki zavezujemo k njihovi zaščiti oziroma odgovorni skrbi zanje, zato je prav, da poskrbimo, da so živali čim manj izpostavljene nepotrebnemu stresu.
Psi, ki slišijo precej bolje kot mi, so največkrat žrtve uporabe pirotehničnih sredstev. Psihične posledice, ki jih doživljajo travmatizirane živali, so lahko naravnost grozljive. Ko v decembru zaslišim glasno pokanje, se večkrat vprašam, ali so ti ljudje sploh kdaj videli strah v živalskih očeh, ali vedo, da se nekateri ljubljenčki tako prestrašijo, da zbežijo od doma ter celo samopoškodujejo? Čeprav policija, zdravstvene ustanove in društva za zaščito živali vsako leto znova opozarjajo na škodljivost uporabe petard, se še vedno najdejo mnogi posamezniki, ki zaobidejo meje zakona in si koledarski konec leta popestrijo z metanjem petard in pokanjem. Vseeno pa upam, da bodo letošnji zadnji teden leta zaznamovale omamne dišave iz kuhinje, toplina in ljubezen najbližjih ter prazničnih duh, in ne poškodbe po uporabi pirotehničnih sredstev, prestrašeni hišni ljubljenčki ter zaskrbljeni lastniki. Vrzimo raje kakšen briket kot pa petardo!