Kolesarske skupine zasedejo dobršen del cest, a vozniki so zelo tolerantni.

Emilija - Romanja, 9. del

Po cestah, kjer smo se vozili, smo le redko srečali hitre in nervozne voznike. Opazili smo celo, da so do kolesarjev prav tolerantni.

Z eno skupino smo se s poti Via Panoramica vračali po široki dvopasovni cesti in vodnik nas je suvereno vodil po njej. Brez pomisleka smo tudi zapeljali v dvopasovno krožišče. Vozniki so se ustavili in potrpežljivo čakali, da ga je naša dolga skupina prekolesarila. Ko smo se kasneje pogovarjali z vodniki o prometu in sem povedal svojo izkušnjo, so mi rekli, da je to posledica več dejavnikov. V teh krajih so skoraj vsi prebivalci tudi navdušeni kolesarji, hkrati je veliko ljudi posredno ali neposredno odvisnih od (tudi kolesarskega) turizma in mestne oblasti že več let načrtno opozarjajo na previdnost v prometu in investirajo v gradnjo kolesarskih stez. Če bi kolesarili drugod v Italiji, na primer v Bologni ali Milanu, bi dobil povsem drugačen občutek, saj so tam vozniki veliko bolj napeti, so me še opozorili.

In še en razlog je: v teh krajih je v spomladi in jeseni res veliko kolesarjev. Srečali smo skupine iz Kanade, Poljske, Nemčije in Avstrije. V vsaki je bilo okrog dvajset dobro telesno pripravljenih kolesarjev, pretežno na specialkah. Skoraj vse skupine so vodili izkušeni lokalni kolesarski vodniki. Na ozkih odročnih cestah, kot je Via Panoramica, se včasih sreča toliko kolesarjev, da za avtomobile preprosto ni prostora.

Z našo drugo skupino smo se povzpeli še k lepo ohranjenemu srednjeveškemu gradu Gradara. Za njegovimi stenami naj bi se nesrečno zaljubila Paolo in Francesca, ki ju je Francescin mož Gianciotto zalotil v objemu in ubil. To ljubezensko zgodbo je kasneje ovekovečil pesnik Dante v svoji Božanski komediji. Danes je grad lepo obnovljen in privablja številne turiste. S kolesi smo se peljali po poti, kjer naj bi se nekoč sprehajala Paolo in Francesca. Pot je označena z majhnimi srčki.

Sledila je še prijetna vožnja nazaj v Riccione, kjer smo se ustavili še pred poletno vilo italijanskega fašističnega di­k­tatorja Benita Mussolinija. Po večerji je seveda sledil kulturni program.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 27. april 2011 / 07:00

O soški postrvi

V Galeriji Kranjske hiše je na ogled fotoreportaža z naslovom Reševanje soške postrvi avtorja Luke Dakskoblerja.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 3. april 2008 / 07:00

Save ne bo na natečaju

Najem Vile Bled in Pristave pod razpisanimi pogoji bi lahko ogrozil uspešnost našega nadaljnjega poslovanja, so zapisali v Savi.

Bled / četrtek, 3. april 2008 / 07:00

Ponudbo oddal le Condor Real

Včeraj se je iztekel rok za oddajo vloge za javni razpis Vlade Republike Slovenije za oddajo Vile Bled in Pristave. Na razpis je prispela le ena popolna ponudba, ki jo je posredovalo podjetje skupine...

Šport / četrtek, 3. april 2008 / 07:00

Gorenjci pri zmajih

Hokejisti ZM Olimpije so že v prvi sezoni nastopanja v ligi EBEL igrali v finalu. V ekipi je kar šest Gorenjcev in kot pravijo, se v Ljubljani dobro počutijo.

Šport / četrtek, 3. april 2008 / 07:00

Zaznamovali so mesec

Blejka Sara Isakovič, 19-letna plavalka Žita Gorenjke Radovljice, je postala evropska prvakinja v disciplini 200 metrov prosto. Za zlato medaljo je odplavala nov slovenski rekord, ki sedaj znaša...

Šport / četrtek, 3. april 2008 / 07:00

Hoče zimo in tekme

Slovenski smučarji tekači so v nedeljo na Pokljuki zaključili letošnjo sezono, Katja Višnar pa bi želela nastopiti še na kakšni tekmi v sprintu.