V novi vlogi se dobro počuti
Konec tedna bi se morala nova sezona začeti za deskarje v paralelnem veleslalomu in slalomu. Tudi naša ekipa, ki jo vodi Škofjeločan Jure Hafner, pa je zaradi prestavitve morala spremeniti načrte.
Škofja Loka – Potem ko je konec minulega tedna Mednarodna smučarska in deskarska zveza sporočila, da sta tekmi v paralelnem veleslalomu in slalomu, ki bi morali biti na sporedu ta konec tedna v italijanskem Livignu, zaradi slabih snežnih razmer preloženi, je naša reprezentanca ta teden odpotovala na nove treninge v avstrijski Lech. Tudi o tem sva se pogovarjala z novim strokovnim vodjem paralelnih disciplin, 33-letnim Škofjeločanom Juretom Hafnerjem.
Je za tekmovalce, trenerje in vodje ekip slabo, ko se urnik tekmovanj začne spreminjati že na začetku sezone?
Seveda smo bili prejšnji teden že vsi v pričakovanju nove sezone in prvih tekem, ki naj bi jih bilo v decembru skupaj z ekipnimi kar šest. Glede na to, da je bilo poleti malo padavin in tudi jeseni ni bilo prav veliko možnosti treningov na snegu, pa nam teden zamika prav zaradi novih treningov pride kar prav.
Kje ste trenirali poleti in jeseni?
Ker je naša ekipa manjša in se lahko prilagajamo, smo se poleti selili tja, kjer so bili boljši pogoji. To so bili Kaunertal, Stelvio in Hintertux, in moram reči, da smo lahko s tem, kar smo naredili, kar zadovoljni, saj smo priprave res dobro izkoristili.
Imate izkušeno ekipo, ste imeli že kakšne primerjave s konkurenco?
Nekaj primerjav smo imeli, saj smo bili na primer na Stelviu skupaj s Švicarji, srečali pa smo se še z nekaterimi drugimi ekipami. Naši reprezentanti Gloria Kotnik, Žan Košir, Rok Marguč in Tim Mastnak delajo po individualnih programih, imajo tudi svoje trenerje. Moja naloga je, da jim omogočam čim boljše pogoje za delo in jim pomagam po svojih močeh. Je pa res, da so vsi izkušeni in da so si v preteklih letih letvico postavili res visoko.
Ste si pred sezono zastavili cilje?
Gotovo je njihov cilj biti najboljši na februarskem svetovnem prvenstvu v Gruziji, seveda pa so pomembne tudi tekme svetovnega pokala z vrhuncem na Rogli. Je pa res, da je pomembno, da se sezona dobro začne, da sledijo visoke uvrstitve in na koncu tudi globusi. Glede na to, kar lahko vidim trenutno, so njihova visoka pričakovanja tudi realna.
Skoraj dvajset let ste bili tekmovalec, zadnja leta ste si trenerske izkušnje nabirali na Kitajskem. Kaj za vas pomeni nova naloga v slovenski ekipi?
Zadnja štiri leta sem bil na Kitajskem pomočnik Petra Kotnika. Ko se je začela epidemija covida-19, Kitajci leto in pol niso šli na nobeno tekmo, tako da smo zadnji dve leti imeli zgolj sedem tekem. Namesto da bi se na olimpijske igre kvalificiralo osem tekmovalcev, ki bi se z lahkoto, so se zgolj trije. Ugotovil sem, da nima smisla delati v sistemu, kjer tekmovalcev ne pustijo v Evropo. Skoraj prepričan sem, da jih tudi letos ne bo na prve tekme svetovnega pokala. Zase lahko rečem, da sem si v teh letih nabral kar nekaj izkušenj, in mislim, da mi sedanja vloga ustreza. Dobro se počutim.
Vaš še kdaj zamika, da bi šli na tekmo kot tekmovalec?
Lani sem šel na Rogli na progo po štirih letih, ko so me malce sprovocirali. Ni bilo slabo, gotovo me še kdaj zamika, vendar pa se zavedam svoje vloge in ni mi žal, da sem se tako odločil.
Sezona za deskarje se bo predvidoma začela naslednji konec tedna v nemškem Winterbergu?
Ravno danes smo preverjali in naj bi tekma bila. Tako bomo naslednji teden šli najprej na trening v Carezzo, nato pa v Winterberg.