Svitovega vabila nikar ne vrzite v koš
V Sloveniji je na voljo kar nekaj preventivnih in brezplačnih programov, ki lahko rešujejo življenja, med njimi je presejalni program Svit. Želeno vsaj 70-odstotno odzivnost na Gorenjskem dosegajo občine Železniki, Gorenja vas - Poljane, Šenčur, Žiri in Škofja Loka.
»Zelo sem vesel podatka, da v občini Gorenja vas - Poljane dosegamo tako dobro odzivnost v program Svit. Zadnje desetletje se intenzivno posvečamo zdravstveni oskrbi naših občanov in smo tudi po tej liniji zanesljivi. Občani so dobro ozaveščeni in resno vzamejo tudi vse dodatne programe, v katere se je vredno odzvati. Preventiva je tista, ki vzdržuje zdravje, preventivnih programov pa je na voljo res veliko. Delamo skupaj z zdravniki in tudi odzivnost v program Svit je rezultat vsega tega,« je povedal župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež.
Kranj – Program Svit je preventivni presejalni program, namenjen zdravim ljudem. Pripomore k odkrivanju predrakavih sprememb in zgodnjih oblik raka na debelem črevesu in danki, ki je v Sloveniji eden najpogostejših rakov. Zgodaj odkrit rak debelega črevesa in danke je dobro ozdravljiv, s pravočasno odkritimi in odstranjenimi predrakavimi spremembami pa lahko bolezen celo preprečimo, poudarja Alenka Hafner, predstojnica kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje. »Program Svit vsaki dve leti pošilja vabila vsem, ki so stari od 50 do 74 let in imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje. Sodelovanje v programu je preprosto, saj od povabljenih oseb zahteva le oddajo vzorca blata. Tega v laboratoriju testirajo na prikrito krvavitev v blatu, ki je lahko znanilec bolezni. Od začetka delovanja programa Svit v letu 2009 je število na novo odkritih rakov upadlo, prav tako pa je bilo več rakov odkritih bolj zgodaj, ko je zdravljenje uspešnejše.«
Gorenjska regija na drugem mestu
Podatki iz prve polovice letošnjega leta glede odzivnosti Gorenjcev kažejo, da 66 odstotkov vabljenih sodeluje v programu, kar regijo uvršča na drugo mesto v Sloveniji, da sodeluje le 60 odstotkov moških in 70 odstotkov žensk, želeno vsaj 70-odstotno odzivnost dosega pa pet občin: Železniki, Gorenja vas - Poljane, Šenčur, Žiri in Škofja Loka.
Hafnerjeva je pojasnila še nekaj dejstev o raku debelega črevesa in danke na Gorenjskem: »Je peti najpogostejši rak pri obeh spolih, pri moških celo tretji. Pri moških je odkritih 2,5-krat več primerov kot pri ženskah, umrljivost je pri moških 2,4-krat višja kot pri ženskah.«
Srečka, ki je vedno dobitna
Ambasador programa Samo Podgornik ob tem sporoča: »Vabilo v program Svit je srečka, ki je vedno dobitna. Če je izvid negativen, v črevesju ni nevarnih predrakavih sprememb, če pa je izvid pozitiven, se naš zdravstveni sistem takoj odzove in ti nudi najboljše zdravljenje. Pomembna je tudi udeležba vsaki dve leti – tako kot peljemo svoj avto na tehnični pregled. Lahko smo ponosni, da imamo v Sloveniji odličen program za odkrivanje in zdravljenje raka na debelem črevesu.«