Sezonska menjava pnevmatik
Petnajsti november prinaša obvezno menjavo pnevmatik oz. obvezno zimsko opremo avtomobila – za razliko od konca zimske sezone (15. marca), ko vam tega zakonsko ni treba storiti, je pa priporočljivo. Ne prezrite, da v sosednji Avstriji velja obvezna uporaba zimske opreme že od 1. novembra dalje.
Škofjeloški policisti danes, 8. novembra, med 14. in 18. uro vabijo na parkirišče trgovine Hofer na Grencu, kjer organizirajo preventivni dogodek, ki je namenjen pregledu pripravljenosti motornih vozil za zimo. Pripravili so tudi nagradni vprašalnik za sodelujoče, nagrajenci bodo prejeli praktične nagrade.
Pri nas in na primer na Hrvaškem so zimske pnevmatike obvezne ne glede na vremenske razmere, v Avstriji je obvezna uporaba zimskih pnevmatik med 1. novembrom in 15. aprilom, v Nemčiji obveznost zimske opreme obstaja brez časovnih omejitev skozi vse leto. To pomeni, da so zimske pnevmatike obvezne, če vremenske razmere zahtevajo njihovo uporabo. V Belgiji, na Danskem in v Veliki Britaniji zimske pnevmatike sploh niso zakonsko obvezne, medtem ko nekatere druge evropske države, kot je na primer Norveška, le priporočajo uporabo zimskih pnevmatik. Nekatere države, kot sta Francija in Italija, omejijo obveznost sezonske menjave pnevmatik na posebna območja in/ali pogoje ter voznike obveščajo s prometnimi znaki.
Spomnimo, za zimsko opremo avtomobila štejejo zimske pnevmatike na vseh štirih kolesih ali letne pnevmatike z ustrezno velikimi snežnimi verigami za pogonska kolesa. V obeh primerih mora biti globina profila najmanj tri milimetre, čeprav je minimalna priporočljiva globina profila štiri milimetre.
Vozniki večinoma upoštevajo zakonska določila
S Policijske uprave v Kranju so nam sporočili, da policisti na splošno ugotavljajo, da velika večina voznikov pravilno in pravočasno opremi motorna vozila z zimskimi pnevmatikami in opremo. Redki med njimi pa ostanejo pri letnih pnevmatikah z ustreznimi verigami ali drugimi primernimi pripomočki v priboru vozila.
V času med 15. novembrom 2021 in 15. marcem 2022 so policisti obravnavali 313 kršitev, povezanih z nalogami t. i. zimske službe. Največ kršitev je bilo povezanih z neočiščenimi vozili (sneg na vozilu, neočiščena stekla ...). Policisti še priporočajo, da se zakonskega roka za uporabo zimske opreme držite, saj policisti nadzor nad spoštovanjem prometnih pravil začenjajo z zakonsko določenim rokom.
Čeprav te dni temperature še nič ne spominjajo na zimo, nas hladna obdobja in slabe vozne razmere lahko hitro presenetijo, zato je prav, da smo na to pripravljeni. Podnebne spremembe nam prinašajo vedno milejše zime, ki nihajo okoli ledišča, zato se proizvajalci zavedajo, da bo pri pnevmatikah čedalje pomembnejši oprijem na mokri podlagi in na ledu.
Vsa testiranja zimskih pnevmatik kažejo, da idealne pnevmatike pravzaprav ni, obstaja samo bolj ali manj uravnotežena, torej tista, ki se po vseh lastnostih najbolj približa optimalnim rezultatom. Vozniki bi si zato morali izbirati pnevmatike, ki se najbolje obnesejo v pogojih, v katerih jih uporabljajo, redna testiranja AMZS in evropskih avtoklubov pa naj vam bodo samo v pomoč pri izbiri. Če se torej veliko vozite po snegu, izberite tiste pnevmatike, ki se najbolje obnesejo v snežnih pogojih, ob obali pa pridejo bolj do izraza lastnosti pnevmatik na mokri podlagi ipd.
Tipičen dokaz zato so pnevmatike našega domačega proizvajalca Sava, ki na vseh testih po skupni oceni ravno ne briljirajo, so pa odlične na ledu in dobre na snegu. Kot odlične so se pokazale tudi pri porabi goriva, kar pa v teh »draginjskih« časih tudi nekaj velja.
Zimske pnevmatike pa niso vse
Seveda pa zimske pnevmatike niso vse. Ne pozabite, da je ob prihodu nižjih temperatur treba poletno tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla zamenjati z zimsko, preveriti delovanje akumulatorja, poškodbe in obrabo metlic brisalcev … Vsako zaznano poslabšanje delovanja naj bo opomnik za menjavo. Dobra vidljivost je namreč eden ključnih pogojev za varno vožnjo, vemo pa, da je vidljivost v deževnih in meglenih razmerah ter ob sneženju slabša kot sicer.