Podpora turistični ambulanti
V Zdravstveni postaji Kranjska Gora redno delujeta dve zdravnici, a sta zelo obremenjeni, saj poleg opredeljenih pacientov oskrbujeta še druge (nujne) paciente, še posebno v času turistične sezone. Rešitev se kaže s stalno prisotnim reševalnim vozilom z ekipo dveh reševalcev, turistično in dežurno ambulanto, pri tem pa naj bi finančno pomagala tudi Občina Kranjska Gora.
Župan Janez Hrovat je poudaril, da si tudi Kranjska Gora zasluži sodobno ambulanto z razširjenim delovanjem po zgledu Bohinja. »V letu 2023 pa bi morali seči v naš proračunski žep in odločevalcem v Ljubljani dati zeleno luč za sofinanciranje.«
Kranjska Gora – V zdravstveni postaji (ZP) Kranjska Gora, dislocirani enoti Zdravstvenega doma (ZD) Jesenice, se že leta srečujejo s kadrovsko stisko, saj se zaradi periferne lege in obremenjenostjo med turistično sezono zdravstveni delavci ne odločajo za delo v tej občini. Na zdravstveni postaji opravljajo primarno zdravstveno oskrbo občanov, nujno medicinsko pomoč in oskrbo začasnih prebivalcev občine (t. i. vikendaši, turisti). Kot pa je povedala direktorica ZD Jesenice Maja Robič, ki je s prvim januarjem letos prevzela vodenje ZD Jesenice, jim je z mesecem majem v Kranjski Gori uspelo zagotoviti dve zdravnici v dveh splošnih ambulantah, poleg njiju za potrebe Doma (starejših) Viharnik dela še upokojena zdravnica. »Da smo obdržali obe zdravnici, je bil sklenjen kompromis, da lahko delata v istem dopoldanskem terminu ter samo enkrat tedensko popoldne. Takšen način dela se je izkazal za dovolj kakovostnega za občane, dodatno se je izboljšala tudi dostopnost do laboratorijskih storitev, iščemo pa še možnost za torkov popoldanski termin laboratorija,« je pojasnila Robičeva.
Hitrejša oskrba
Že junija sta Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) in ZD Jesenice za reorganizacijo nujne medicinske pomoči ministrstvu za zdravje predlagala, da bi ZP Kranjska Gora imela čez dan na voljo reševalno vozilo z zdravstvenim tehnikom in diplomiranim zdravstvenikom kot stalnim delom ekipe. Ministrstvo jim je priznalo del sredstev (brez zdravnika), Robičeva pa upa, da bodo s prvim januarjem 2023 že lahko zagotovili reševalno vozilo in ekipo. »S tem bi vstopili v model, da dva reševalca samostojno in hitro oskrbita zadeve, obenem pa se še vedno aktivira ekipa Urgentnega centra Jesenice; vse skupaj deluje po sistemu srečanja. Zdravnik krene z Jesenic, medtem ko v Kranjski Gori ekipa začne oskrbo. S tem izboljšamo kakovost in hitrost oskrbe.«
Turistična ambulanta
Zaradi neenakomernih obremenitev čez celo leto OZG in ZD Jesenice predlagata še, da se v delo vključi še dodaten zdravnik v sklopu turistične ambulante. »Predlagali smo dve možnosti. Prvo, da bi v poletnih in zimskih mesecih turistična ambulanta delovala med tednom med 14. in 20. uro, ob sobotah in nedeljah pa dežurna služba med 8. in 20. uro. Druga, sicer nekoliko dražja možnost je, da poleg turistične ambulante vzpostavimo dežurno službo ob koncih tedna čez celo leto,« je pojasnila Robičeva. Sredstva za omenjena modela trenutno niso priznana s strani države, a se bo OZG še naprej trudil, da jih pridobimo,« je pojasnila Robičeva. Kot je bilo slišati na oktobrski seji občinskega sveta, pa naj bi s sredstvi vsaj v poskusnem obdobju enega leta pomagala Občina Kranjska Gora. Župan Janez Hrovat je poudaril, da si tudi Kranjska Gora zasluži sodobno ambulanto z razširjenim delovanjem po zgledu Bohinja. »V letu 2023 pa bi morali seči v naš proračunski žep in odločevalcem v Ljubljani dati zeleno luč za sofinanciranje,« je bil jasen župan. Še naprej pa je nujno, kot je poudarila tudi Robičeva, da se ohrani tudi sistem prvih posredovalcev.