Želijo, da so mladi proaktivni
Med glavnimi cilji sprejete strategije razvoja mladinskega dela do leta 2030 v Kranju so tudi odprtje mladinskega centra, spodbujanje izobraževanja in zaposlovanja ter večja dostopnost stanovanj za mlade.
V Kranju je več kot 8500 mladih v starosti od 15. do 29. leta oziroma petnajst odstotkov prebivalcev.
Kranj – V Kranju, ki mu je pred kratkim Inštitut za mladinsko politiko podelil certifikat Mladim prijazna občina za obdobje od 2022 do 2026, so sprejeli strategijo razvoja mladinskega dela do leta 2030. Dokument vsebuje več kot trideset ukrepov ter sto ciljev in kazalnikov.
V Kranju je sicer več kot 8500 mladih v starosti od 15. do 29. leta oziroma petnajst odstotkov prebivalcev. »Mladi se trenutno povezujejo v različne formalne in neformalne skupine v okviru nevladnih organizacij, želimo pa, da so proaktivni oziroma da v večji meri sodelujejo z občino,« je o namenu strategije spregovorila Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti.
Sodelovali mladi Kranjčani
Pri snovanju strategije so sodelovali tudi zainteresirani mladi Kranjčani, ki so svoje predloge lahko podali po spletni anketi, na treh delavnicah in na informacijskih kanalih Mestne občine Kranj, o strategiji pa je pred potrditvijo na seji mestnega sveta potekala tudi javna obravnava. »V strategiji smo zajeli številna področja in si zadali trinajst strateških ciljev, predvsem na področju mladinskega dela, izobraževanja, zaposlovanja, stanovanjske politike, informiranosti, prostovoljstva in družbenih dejavnosti, torej športa, kulture, sociale, zdravstva ...« je povedala Hrovatova. Med najpomembnejšimi cilji je omenila vzpostavitev mladinskega centra v Kranju, spodbujanje formalnega in neformalnega izobraževanja mladih, vzpostavitev dodatnega programa srednješolskega izobraževanja na področju zdravstva, ustanovitev gorenjske univerze, večjo dostopnost stanovanj za mlade, vzpostavitev sistema celovitega informiranja mladih in spodbujanje prostovoljstva med mladimi.
»Strateške cilje bomo začeli izvajati že prihodnje leto v skladu s sredstvi, ki so zagotovljena v proračunu, za leto 2023 to pomeni 250 tisoč evrov. Izvajanje strategije oziroma doseganje zastavljenih ciljev bomo do leta 2030 preverjali na letnem nivoju,« je še napovedala Hrovatova.
Zakaj prva točka mladinski center
»Zakaj je vzpostavitev mladinskega centra prva točka strategije, če smo ga že pred slabimi dvajsetimi leti vzpostavili v bivšem Baronu v središču Kranja?« je v razpravi vprašal Igor Velov (LRK). Podžupan Janez Černe je odgovoril, da je v preteklosti v starem delu Kranja res obstajal mladinski center, ki pa ga je občina odprla nekoliko »na silo« zaradi prejete donacije podjetja Iskratel v višini takratnih deset milijonov tolarjev. »Problem je bil predvsem v popolnoma neustrezni umestitvi centra, saj so bile na eni strani zidu mlade družine z majhnimi otroki, na drugi strani pa se je igrala glasna glasba. Mladinski program je zato našel druge poti in lokacije v Kranju,« je razložil Černe.