Deset let Waldorfske šole na Gorenjskem
Po ustanovitvi Waldorfskega vrtca na Hrušici leta 2007 se je razvijala ideja o šoli in leta 2012 so lahko tudi na Gorenjskem prvi učenci stopili na pot waldorfske pedagogike.
»Zdaj na Waldorfski šoli Gorenjska ni več majhnih razredov in večkrat razmišljamo, kako bi stene kar malo porinili ven, da bi imeli več prostora ...«
Naklo – V letošnjem letu Waldorfska šola na Gorenjskem praznuje desetletnico delovanja. Ob tej priložnosti so v soboto, 22. oktobra, v prostorih šole v Naklem pripravili kulturni program ter celodnevne aktivnosti, ki so potekale tudi v Domu J. Filipiča in Vita centru.
Čeprav Waldorfska šola na Gorenjskem praznuje deset let delovanja, je ideja, da bi na Gorenjskem imeli šolo, ki temelji na waldorfski pedagogiki in na antropozofskih načelih, katerih utemeljitelj je Rudolf Steiner, stara skoraj 15 let. Svoje misli je ob tej priložnosti preko Lili Benič Drobac posredovala tudi prva vodja gorenjske Waldorfske šole Simona Pajk: »Razmišljam o vrtcu, ker je bil to naš začetek. Hotele smo takoj odpreti šolo, pa ni šlo. Sledila je dolga pot, nabiranje donacij, organiziranje igralnih uric, lutkovnih predstav, predstavitev za starše, lastnoročna obnova prostorov itd. In je šlo! In še vedno gre!«
Ni več majhnih razredov
Zbrane je nagovorila tudi trenutna ravnateljica Branka Strmole Ukmar, ki šolo na Gorenjskem vodi od leta 2016 dalje. »Tukaj v Naklem je ena izmed tisočih šol po svetu, ki sledijo waldorfski pedagogiki. Je del velike družine učencev, staršev, učiteljev in je ravno v lanskem letu doživela veliko rast. Zdaj na Waldorfski šoli Gorenjska ni več majhnih razredov in večkrat razmišljamo, kako bi stene kar malo porinili ven, da bi imeli več prostora,« je pojasnila Branka Strmole Ukmar in dodala, da to pomeni, da je skupnost postala močna in razširjena.
V imenu staršev prve generacije waldorfskih učencev, ki so leta 2012 vstopili v šolo, je spregovorila Polona Malovrh, ki je predstavila svojo osebno družinsko zgodbo o tem, zakaj so se odločili za waldorfsko pedagogiko in koliko jim pomeni, da šola uspeva še naprej.
Pedagogika za glavo, roke in srce
Prireditve se je udeležil tudi direktor Waldorfske šole Ljubljana, Iztok Kordiš, ki je izrazil zadovoljstvo nad razširjanjem »pedagogike za glavo, roke in srce« in upanje za nadaljnje sodelovanje z nakelsko skupnostjo. Zadnji je k besedi stopil župan Občine Naklo Ivan Meglič: »Prvotno je bilo mišljeno, da bo Waldorfska šola v Naklem ostala kakšno leto, mogoče dve, toliko da se zadeve v Radovljici stabilizirajo, zdaj ste z nami že šest let. Veseli nas, da je Naklo tisti kraj, kjer šolo razvijate in razširjate.«
Prireditev sta z nastopom na violinah polepšala Mate Beštek in Katarina Zupan, devetošolci pa so zapeli pesem Čez Šuštarski most. V okviru celodnevnega dogajanja so predstavili tudi razstavo izdelkov učencev in delavnico skupinskega slikanja, risanja ter pletenja skupinske kolebnice.