Miha Kordiš
Kandidat Levice Miha Kordiš je bil rojen 6. marca 1989 in prihaja iz Škofje Loke. Po izobrazbi je diplomirani filozof in literarni komparativist. Politično je začel delovati že v gimnaziji, kot študent je sodeloval na nekaterih protestih, med drugim tudi v zasedbi trga pred ljubljansko borzo in zasedbi ljubljanske filozofske fakultete. Je ustanovni član Iniciative za demokratični socializem. Za državnega poslanca je bil prvič izvoljen na volitvah leta 2014, na letošnjih parlamentarnih volitvah pa so mu volivci podelili tretji zaporedni poslanski mandat. V aktualnem sklicu parlamenta vodi odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide.
1.
Predsednik ima pristojnosti dovolj, a jih najmanj zadnje dva mandata ne uporablja, saj je opazno tiho. Kandidiram, da to spremenim in ponudim glas delovnim ljudem, ki glasu v družbi nimajo. Predsednik se mora postaviti za trgovko, za hišnika, šoferja avtobusa, medicinsko sestro, za delavce za trakom in v pisarnah. Družbo pokonci držijo delavci, običajno podplačani proletarci. Vsi, ki živijo od svojega dela, so večina v družbi, a ravno njih v politiki nikjer ni. Njih mora predsednik zastopati.
2.
Ne pričakujte predsednika, ki se oglaša le na Instagramu, v političnem prostoru pa zadržano molči. Kot aktivistični predsednik bom nagovor v DZ imel vsakič, ko bo to potrebno, vsakič, ko oblast ne bo počela tistega, zaradi česar obstaja, to je upravljanje skupnih zadev v korist ljudstva. Še zlasti pa bom branil javno zdravstvo, se zavzel za neprofitna stanovanja mladih, spregovoril za skrbstvo starejših in ukrepanje zoper podnebni zlom.
3.
Vse tri zakone aktivno podpiram. Družinski zakonik dokončno odpravlja diskriminacijo istospolnih. Zakon o RTV rešuje nacionalno televizijo pred terorizmom ene stranke in iz upravljanja RTV izloča stranke. Zakon o dolgotrajni oskrbi ureja dodatna sredstva za povišice kadra v domovih starejših, niža oskrbnine, z zamikom večine ostalih določb pa brani skrbstvo starejših pred dodatno privatizacijo. Na referendumu bom glasoval za družinski zakonik ter za zakone o dolgotrajni oskrbi, o vladi in o RTV.
4.
Vojna v Ukrajini ne koristi nikomur, razen ZDA. Sankcije prizadenejo običajne Ruse, Ukrajincem se uničuje domovina, Evropejci pa se sprašujemo, kako se greti to zimo, kako plačati položnice in napolniti hladilnike. Za rešitev konflikta potrebujemo resna mirovna pogajanja in splošen dogovor o novi varnostni arhitekturi Evrope. Kolikor vem, je edina izjema med zahodnimi voditelji, ki se nekaj trudi za mir, francoski predsednik Macron, zato bi Francijo tudi najprej obiskal.