Po znanje h gasilcem
Oktober je mesec požarne varnosti. Vsako leto poteka na drugo temo. Letošnja je preprečevanje požara litij-ionskih baterij. Ko pride do kakršnega koli požara, so gasilci tisti, na katere se obrnemo in na katere tudi vedno lahko računamo. Marsikdaj pa lahko z učinkovitim prvim posredovanjem začetni ali manjši požar pogasimo že sami – če imamo doma gasilni aparat in ga znamo tudi pravilno uporabiti.
Ko gre zares, šteje vsaka sekunda, odzvati se je treba hitro, pravilno in odgovorno. Takrat ni več časa za učenje, za to je bolje poskrbeti prej. Pomemben del delovanja gasilskih društev je prav preventiva. V mesecu požarne varnosti je še posebno v ospredju. Tudi v našem kraju v oktobru prostovoljnim gasilcem lahko prinesemo v pregled gasilni aparat, imamo možnost nakupa novega, organizirali pa so tudi prikaz uporabe ročnih gasilnih aparatov, ki jih najpogosteje srečamo v gospodinjstvu. Prvič sem se udeležila takšnega krajšega izobraževanja. Poveljnik društva je razumljivo povedal vse potrebno. Škoda le, da tega ni slišalo več ljudi. Predstavljeni so bili različni gasilni aparati. Delijo se glede na vrsto gasilnega sredstva, ki je v njem, in tip oziroma vrsto požara, ki ga želimo pogasiti. Najbolj razširjeni in cenovno najdostopnejši so še vedno aparati na gasilni prah. Z njimi lahko gasimo vse vrste požarov, njihova slabost pa je, da povzročijo škodo tudi tam, kjer do požara ni prišlo. Drugi aparat je na ogljikov dioksid (CO2), najbolj uporaben za gašenje vnetljivih snovi in naprav pod napetostjo, tudi računalnika, televizorja ali pralnega stroja. Ne povzroča nobene dodatne škode, ni pa dovolj, če imamo v stanovanju samo tega. Njegov učinek hlajenja namreč ni tako izrazit. Ni primeren za gašenje trdih snovi, ki zgorevajo pri višjih temperaturah, in bo pri tem le kratkotrajno uspešen, trda snov pa se bo najverjetneje ponovno vžgala. Tretji gasilni aparat je na peno. Je vse pogostejši. Povzroči zelo malo dodatne škode tam, kjer do požara ni prišlo, saj vsebuje zgolj nekaj vode in penilo. Slaba stran tega aparata pa je, da je pri gašenju naprav pod napetostjo potrebna previdnost, saj vsebuje vodo. Lahko gasimo naprave pri nizkih napetostih, do 1000 V, z razdalje vsaj enega metra. Najbolje je torej doma imeti vse tri predstavljene gasilne aparate, po uporabnosti pa je še vedno na prvem mestu na prah.
H gasilcem se lahko vedno obrnete po nasvet – naj bo to v oktobru ali katerikoli mesec v letu. Ni nepomembno imeti vsaj nekaj osnovnega znanja tudi na tem področju. Že jutri nameravam iti po novo znanje – na predstavitev temeljnih postopkov oživljanja in uporabe AED.