Letalo s srcem pristalo v Lescah
Zaradi megle na brniškem letališču so letalo, ki je iz Nemčije pripeljalo organ za presaditev, že preusmerjali v Zagreb ali Gradec, nazadnje pa je pristalo na s soncem obsijanem leškem letališču.
Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili že sto organov.
Lesce – Kdor je prejšnji ponedeljek zjutraj gledal v jasno nebo nad Lescami, je morda opazil za leško letališče nenavadno veliko reaktivno letalo, ki je malo pred osmo zjutraj pristalo, kakšno uro za tem pa ponovno vzletelo z vzletno-pristajalne steze pod Karavankami.
Šlo je za manjše potniško letalo Cessna 560 z desetimi sedeži, ki pa je tokrat na krovu imelo le dva člana posadke, pilota, in zelo dragocen tovor: človeško srce.
Srce, ki sta ga skupaj z medicinsko ekipo pilota pripeljala v Slovenijo, je bilo namenjeno za transplantacijo v ljubljanskem kliničnem centru.
»Letalo je bilo namenjeno na ljubljansko Letališče Jožeta Pučnika, a tam zaradi goste jutranje megle ni moglo pristati, zato so se na Brniku že začeli odločati o tem, ali letalo preusmeriti v Zagreb ali Gradec, od koder bi nato organ in ekipo z reševalnim vozilom prepeljali v Ljubljano. A po naključju je bil prav takrat v kontroli letenja kontrolor Aleš Štular, član Alpskega letalskega centra iz Lesc, ki je se je spomnil, da bi letalo lahko preusmerili tudi na veliko bližje leško letališče; megle tukaj ni bilo, dober kilometer dolga asfaltna steza pa je dovolj dolga za pristajanje in vzletanje tovrstnih letal,« je dogajanje opisal Marko Dežman, vodja letališča, na katerem sicer vzletajo in pristajajo jadralna in športna letala.
Kot pravi, sta pilota po pristanku, potem ko je reševalno vozilo z Brnika prevzelo srce in ekipo in jih odpeljalo v Ljubljano, še kakšno uro posedela v restavraciji ob letališču, nemalo presenečena nad prvotno nenačrtovanim krajem pristanka.
»Iz Ljubljane so ju lepo vodili do Lesc, kjer sta nato zagledala stezo in brez težav pristala. Šele po pristanku sta si na zemljevidih natančno ogledovala, kje pravzaprav sta in bila navdušena nad leškim letališčem,« je še opisal Dežman, tudi sam zadovoljen, da medicinskemu osebju po dragoceni tovor ni bilo treba v Avstrijo ali na Hrvaško. Lesce so Ljubljani pač neprimerno bližje in v situacijah, kakršna je prevoz organa, šteje prav vsaka minuta.