Anja Štefan (levo) je v pogovoru s Karmen Sluga predstavila Marico Globočnik - Smerinjekovo teto Pehto. / Foto: Nik Bertoncelj

Smerinjekova teta Pehta

V okviru domoznanskega septembra so v kranjskogorski enoti Občinske knjižnice Jesenice pred dnevi odprli razstavo Smerinjekova teta Pehta. Predstavili so življenje in delo Marice Globočnik - Smerinjekove iz Kranjske Gore.

»No, živeli smo pa pod Vitrancem, tako da sem ves čas v Črno Vopo gledala. Tam gori je bila ena velika jama in en bel kamen, saj se še zdaj vidi. So mama kazali gor, so rekli, če ne boš pridna, bo pa Pehta iz Črne Vope prišla pa te bo vzela. Jaz pa nisem mogla razumeti, kako, da bo Pehta me vzela, saj sem se trudila, da sem bila pridna. Sem pa rekla: 'Mene pa že ne bo vzela.'«

»Nekoč so za očetovo rojstno hišo potekali Kekčevi dnevi. Preoblekla se je v teto Pehto, šla med otroke in začela pripovedovati 'storije iz Črne Vope'. Otroci so jo zelo lepo sprejeli, zato so jo učiteljice še večkrat povabile, da je odigrala teto Pehto. Tako je začela nastopati kot teta Pehta ter pripovedovati ljudske pravljice, vezane na izročilo svojega očeta Petra Jaklja - Smerinjekovega in pisatelja Josipa Vandota.«

Kot je na odprtju razstave, ki ga je s citrami pobožala Danica Butinar, povedala direktorica Občinske knjižnice Jesenice Veronika Osredkar, se dogodek vključuje tudi v Dneve evropske kulturne dediščine pod letošnjo skupno temo Trajnostna dediščina. Obenem se je tudi zahvalila družini Marice Globočnik za sodelovanje. Postavitev razstave je prevzela vodja Knjižnice Kranjska Gora Petra Divjak v sodelovanju z Nino Jamar, ki je Marico pogosto obiskovala in zapisovala njene zgodbe.

Razstavo in lik Pehte je dodatno obogatila pisateljica, pesnica, pravljičarka in raziskovalka pripovednega izročila Anja Štefan. »Kot mlada pripovedovalka sem se želela razgledati po tem, kako je folklorno pripovedovanje pri nas v resnici živelo. Zato sem stopila v stik z dr. Milkom Matičetovim, hkrati pa sem se odločila za magistrski študij s področja folkloristike. Ob poslušanju posnetkov me je opazno pritegnil ljudski pripovedovalec iz Kranjske Gore Peter Jakelj - Smerinjekov. Izbrala sem si ga za svoj študijski izziv, se poglobila v njegove pripovedi, hkrati pa sem med letoma 1996 in 1998 po Kranjski Gori in njeni okolici zbirala spomine nanj in na njegovo pripovedovanje,« je povedala Anja Štefan, ki pa je že od svoje prve informatorke Ivane Gregori izvedela, da mora nujno obiskati Smerinjekovo hčerko Marico, znano kranjskogorsko Pehto. »Naključje je naneslo, da se je vrtčevska skupina, v kateri je bil moj sin, prav tisto pomlad odpravila v Kekčevo deželo. Čeprav izlet ni bil namenjen staršem, sem v vrtcu izprosila, da se skupini lahko pridružim. Tako je bilo moje prvo srečanje z Marico res nekaj posebnega: kot Pehta se je prikazala iz goščave, s klobukom na glavi in z veliko košaro zelišč, začudene otroke je ogovarjala v kranjskogorskem narečju, in čeprav je bila prijazna, so jo otroci gledali nekoliko zadržano, morda celo rahlo prestrašeno.« Kmalu po tistem se je Anja Štefan oglasila pri njej doma. Prosila jo je, da ji pove pravljico Ciganova jetra. »Pojasnila mi je, da je že dolgo ni govorila, da so se je kot otroci kar malo bali in da ona današnjim otrokom raje govori prijaznejše zgodbe. Stare, pa tudi take, ki si jih kar izmisli.«

Kako je postala in ostala teta Pehta

Zgodbe o Kekcu so del ljudskega izročila Kranjske Gore, ki ga je umetniško obdelal in zapisal Josip Vandot. Kot je pojasnila Anja Štefan: »Zgodbe o pogumnem pastirčku Kekcu, plašnem Rožletu in slepi Mojci se povezujejo z likom tete Pehte – zeliščarice, ki je živela odmaknjeno življenje v planinah nad Borovško vasjo, današnjo Kranjsko Goro. V povestih o Kekcu se pojavita tudi divji lovec Bedanec in pravičnik Vitranc. Vsi ti liki in še drugi so del bogatega ljudskega izročila Kranjske Gore, ki je le delno zapisano. V kranjskogorskem dialektu ga je ohranjala Marica Globočnik, ki je bila prava zakladnica ljudskega izročila.« Poleg nje je spomin na zgodovino, ljudsko izročilo ter šege in navade ohranjalo še nekaj njenih vrstnikov. Med njimi sta izstopala Vid Černe in Stanko Košir.

Po domače Smerinjekova Marica se je rodila leta 1918 v družini Jakelj v Kranjski Gori. Postati je želela učiteljica, ker pa doma niso imeli dovolj denarja za njen študij, se je šla učit za šiviljo, a tega dela ni nikoli opravljala. Delala je v gostinstvu in turizmu in pomagala doma na kmetiji. Leta 1954 se je poročila s Francem Globočnikom, v zakonu sta se jima rodili hčerki Helena in Jožica.

»Marica je že kot otrok zbirala vrstnike in jim pisala igrice, da so jih potem igrali kar po domačijah in pozneje na šolskem odru. Z enajstimi leti se je pridružila pevskemu društvu in igralski skupini. To je počela skoraj pol svojega dolgega življenja. Nastopala je na vaškem odru in različnih prireditvah. K sodelovanju jo je v devetdesetih letih povabila agencija Julijana v Kranjski Gori, ki je uredila Kekčevo deželo. Po desetih letih nastopanja je zaradi starosti odnehala. Nekaj časa je Pehto še igrala doma v Pehtini kamri in v hotelih v Kranjski Gori,« nas popeljejo zapisi na razstavi. Marica Globočnik je umrla leta 2016 v 99. letu starosti. Za svoje delo je med drugim prejela naziv častne občanke občine Kranjska Gora. V parku ob Pišnici so v njen spomin posadili drevo in postavili spominsko tablo z njeno fotografijo.

»Ljudski pripovedovalci so svojo govorno spretnost navadno razvili pod vplivom nekoga iz najbližjega okolja, najpogosteje iz lastne družine. Marica Globočnik in njeni predniki so lep primer take družinske pripovedovalske verige,« je poudarila Anja Štefan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / ponedeljek, 1. julij 2013 / 10:21

Uresničujejo pričakovanja občanov

V Gorjanskem domu so na predvečer državnega in občinskega praznika pripravili slovesnost, na kateri so razvili tudi nov prapor krajevne organizacije Rdečega križa Gorje.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 8. oktober 2022 / 06:00

Nekateri vodni viriso še vedno skromni

Komunala Kranj je preklicala prepoved zalivanja in pranja. A zakaj ne povsod?

Gospodarstvo / sobota, 8. oktober 2022 / 17:29

Slovenija brez stekline

Kranj – Osemindvajsetega septembra je bil svetovni dan boja proti steklini, ki je bil namenjen ozaveščanju o tej bolezni in prizadevanjem za odpravo bolezni po svetu. Kot so ob tem sporočili z mini...

Cerklje na Gorenjskem / sobota, 8. oktober 2022 / 17:28

Druga trgatev Nacetove trte

Na vrtu rojstne hiše prvega slovenskega gledališkega igralca, režiserja in pedagoga Ignacija Borštnika v Cerkljah so pripravili drugo trgatev Nacetove trte, potomke najstarejše vinske trte na svetu z...

Kronika / sobota, 8. oktober 2022 / 17:25

Pod kolesi tovornega vozila se je udrla cesta

Kranj – V ponedeljek zjutraj se je na Savski cesti v Kranju pod kolesi tovornega vozila udrla cesta, vozilo pa se je nato nevarno nagnilo nad železniško progo. V vozilu je bilo okoli pet kubičnih m...

Gospodarstvo / sobota, 8. oktober 2022 / 17:24

Enotni polnilec za mobilne telefone

Evropski parlament je v torek na plenarnem zasedanju sprejel direktivo, ki bo potrošnikom omogočila, da bodo za vse mobilne telefone in tablične računalnike lahko uporabljali enotni polnilec. Direk...