Iz e-kotička v trgovino
V dobi potrošniške družbe je veliko elektronike, ki se prehitro odvrže med e-odpadke.
Kranj – Spomladi je Komunala Kranj na zbirnih centrih na Zarici in v Šenčurju v sodelovanju s podjetjem Zeos in Fundacijo Vincenca Drakslerja odprla e-kotička za še delujoče rabljene električne aparate, v ponedeljek pa so v trgovini Fundacije Kr'Štacuna na Maistrovem trgu v Kranju odprli tudi dodaten prostor za njihovo prodajo. Gre za prvo tovrstno trgovino v Sloveniji, je ob odprtju poudarila Nada Bogataj, predsednica uprave Fundacije.
»Še uporabne električne aparate, zbrane v zbirnih centrih, v delavnicah našega socialnega podjetja natančno pregledamo in pripravimo za varno uporabo, za kar smo usposobili pet sodelavcev. Želimo, da so električni aparati čim dlje v uporabi in seveda dostopni na čim več lokacijah. Povpraševanja je veliko in nekaj aparatov smo prodali že pred uradnim odprtjem prostorov v Kr'Štacuni,« je povedala Bogatajeva.
»V dobi potrošniške družbe je veliko elektronike, ki se prehitro odvrže med e-odpadke. Rumeni kotički za ponovno uporabo, ki smo jih postavili tudi v zbirnih centrih v Kranju z okolico, in sodelovanje s partnerji – Fundacijo in lokalno komunalo – pa poskrbijo, da se vsaj nekaj teh aparatov zajame ter se nato ponudijo na teh policah,« je dejal Emil Šehič, direktor družbe Zeos.
Tudi kranjski podžupan Janez Černe je pozdravil odprtje prodajnega prostora rabljenih elektronskih aparatov. »Ljudje se počasi, a vztrajno navajajo, da prinašajo še uporabne predmete v centre za ponovno uporabo, torej jih ne zavržejo avtomatično med odpadke, pač pa jih predajo v roke, vešče najrazličnejših popravil. Želimo si, da bi se to zavedanje in ravnanje med ljudmi še okrepilo, prav tako trend nakupovanja predmetov iz druge roke,« je dejal.
Simona Bergant, vodja sektorja Odpadki v Komunali Kranj, je pojasnila, da je poleg e-kotičkov na Zarici in v Šenčurju na območju petih občin, kjer izvajajo gospodarsko javno službo zbiranja odpadkov, na ekoloških otokih nameščenih še 27 zabojnikov za zbiranje odpadne elektronike. »Odpadna elektronika, kot so majhni aparati in baterije, zaradi težkih kovin in drugih nevarnih snovi, ki jih vsebujejo, sodi v kategorijo posebnih odpadkov, ki ne sodijo med mešane komunalne odpadke in jih je treba ločeno zbirati in oddati na posebna mesta,« je poudarila.