Figura človeka in človeštva
Na 11. Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU, ki danes zvečer odpira vrata štirinajstih razstavišč v kranjskem mestnem jedru, se z več kot tristo deli predstavlja osemindevetdeset umetnikov iz dvajsetih držav. Nagrado za življenjsko delo bo prejel akademski slikar Jurij Kalan.
»Jesen se ne začne, ko kostanjarju postavimo hišico za peko kostanja, v Kranju začetek jeseni oznanja vsakoletno odprtje festivala in sprehod po galerijah v mestnem jedru,« je na novinarski konferenci uvodoma dejal kranjski podžupan Janez Černe; da je Mednarodni festival likovnih umetnosti ob filmskem festivalu Krafft, Kranj Foto festu, festivalu kolaža Kaos in Jazz Kampu eden tistih odličnih in pomembnih dogodkov v mestu, ki jih na Mestni občini Kranj z veseljem podpirajo. To velja že deset let in se v letošnjem letu nadaljuje z novimi močmi.
Kot bi dejali v prispodobi, je v velike čevlje idejnega vodje in dolgoletnega umetniškega vodje ter prve violine festivala magistra slikarstva Klavdija Tutte stopila kiparka Martina Marenčič, ki je svojemu predhodniku podelila veliko zahvalo Likovnega društva Kranj za njegovo dolgoletno požrtvovalno delo pri festivalu. »Čas je za mlado ekipo, da festival postavi na nove temelje. V društvu imamo veliko odličnih mladih ustvarjalcev, zato me za festivalsko prihodnost ne skrbi,« je povedal Tutta, ki po kiparkinih besedah ostaja pomemben svetovalec pri kreiranju festivala. »Prav on je bil tisti, ki je navezal trdna in dolgoročna sodelovanja z mnogimi institucijami in posamezniki doma in v tujini.«
V središče likovne obravnave – festival bodo s tradicionalnim pohodom po razstaviščih in s podelitvijo nagrad odprli danes ob 17. uri – tokrat stopa figura, kar izvemo že v podnaslovu festivala Ecce Homo – Figura v novi realnosti. »Če je figuralika likovno upodabljanje stvarnega sveta, zlasti živih bitij, je tema letošnjega festivala predvsem podoba človeka ali človeštva, kakršno danes je,« poudarja umetniška vodja Martina Marenčič in dodaja, da široko zastavljena tema hkrati dopušča neomejeno možnosti za izraz v različnih medijih. Z več kot tristo deli se na 14 razstaviščih predstavlja 98 umetnikov iz 20 držav.
Festival sta pozdravila tudi predsednik stanovskega društva likovnikov ZDSLU Zoran Poznič in kustosinja društvene galerije v Ljubljani Olga Butinar Čeh. »Po vsem tem, kar je bilo na festivalu predstavljeno v zadnjih desetih letih, lahko z lahkoto potrdimo, da je kranjski festival eden vrhunskih vsakoletnih praznikov slovenske kulture, pri čemer je pomemben kazalnik, da ustvarjalci v društvih znajo stopiti skupaj in da njihovo delo podpira tudi lokalna skupnost,« je poudaril Zoran Poznič, Olga Butinar Čeh pa: »Ekipa Likovnega društva Kranj je ena najkvalitetnejših v državi, zato ji gredo vse čestitke za preteklih deset festivalov in verjamem, da bo tako tudi v prihodnje.«
»Gorenjski muzej je glede na svoje poslanstvo zagotovo pravi festivalski partner, zato z veseljem na razpolago dajemo galerijske prostore in prav tako pripomoremo k izidu kataloga, sodelujemo pa tudi z odkupno nagrado ter s pripravo razstave dobitnika velike nagrade v prihodnjem letu,« je dejala direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj Klemen Malovrh pa je poudaril, da festival vsako leto daje tudi pomemben pečat kranjskemu mestnemu jedru, še posebno pa je ponosen na razstavo del letošnjega nagrajenca za življenjsko delo Jurija Kalana, ki bo na ogled prav v Galeriji Kranjske hiše.
Akademskega slikarja Jurija Kalana je v nekaj besedah (obsežneje pa v festivalskem katalogu) predstavila dobra poznavalka njegovega dela umetnostna zgodovinarka Petra Vencelj.