Otroci so se preizkusili tudi v ribanju. / Foto: Gorazd Kavčič

Zalološke zeljne glave

Zali Log je prebivalcem po vsej Sloveniji poznan po odličnih zeljnih glavah, ki v deželico sence in zelja, kot vasico radi imenujejo domačini, privablja mnoge zelja željne obiskovalce. Tokrat prav na Praznik zelja.

Zali Log – Na Zalem Logu že od leta 2015 dalje domačini ter člani kulturnega in turističnega društva organizirajo prav posebno druženje, na katerem se vse vrti okoli zelja, skozi leta pa je dogodek prerasel celo v večdnevno zabavo. Praznik zelja je minuli konec tedna ponovno zaživel in obiskovalcem ponudil tisto, kar je na Zalem Logu najboljše – zelje.

»Praznik oziroma zdaj že kar festival zelja na Zalem Logu organiziramo predvsem zato, ker želimo ohraniti tradicijo. Naša vas je že od svojih začetkov znana po posebnih zeljnih glavah, ki so večje, vendar ne težje, niso tako zbite,« je povedala Klavdija Škulj, predsednica Kulturnega in turističnega društva Zali Log. Pojasnila je, da so imele v preteklosti vse hiše poseben prostor, imenovan zelnik, na katerem so pridelovali zeljne glave, nekateri za prodajo, drugi zgolj za lastno porabo. »Tudi v društvu smo se pred dvema letoma odločili postaviti svoj zelnik, ki ga zaradi praznika zelja uporabljamo za pridelovanje te vrtnine,« je še dodala Škuljeva. Po pripovedovanju je zalološko zelje tako kakovostno zaradi posebne, senčne lege, ugodnega podnebja in rodovitne prsti.

Letos so obiskovalci lahko ponovno uživali v tržnici, na kateri so organizatorji ponudili domače, lokalne proizvode, na voljo je bila degustacija zeljne potice in avtohtonega žganja imenovanega Zelouc, ki mu značilno zeleno barvo dajejo namočeni zeljni listi. Dogajanje se je začelo že v petek z otroško kulinarično delavnico, sobotni dan pa je poleg zeljnega kosila, ki ga za obiskovalce pripravljajo vaške gospodinje, dopolnilo tudi potopisno predavanje Afrika. Nedeljski program so zaradi slabega vremena sicer izvedli v okrnjeni obliki, odpadel je namreč pohod v Sušo, kulturnemu programu, tržnici in odličnim zeljnim jedem pa se kljub deževnemu vremenu niso odpovedali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / ponedeljek, 1. julij 2013 / 11:17

Ta je dobra

Neki moški je v prometni nesreči ostal brez tiča. Pa mu doktor reče: »Dobra vest je, da današnja medicina omogoča, da vam naredimo novega tiča. Lahko izbirate celo dolžino. Od zavarovalnic...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Vaš razgled

 

Kamnik / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

V dolini povezali stare peš poti

Osemdeset kilometrov starih peš poti, ki so jih domačini včasih uporabljali za vsakodnevne opravke, je zdaj urejenih v mrežo poti, namenjenih rekreaciji.

Železniki / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Pol milijona naj bi šlo v nič

Nekateri člani odbora za gospodarstvo v Železnikih županu Mihaelu Prevcu očitajo neracionalno porabo občinskega denarja. "Gre za začetek umazane volilne kampanje," odgovarja župan.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Gorenjska banka podarila prvošolcem knjigo

Kranj - Kranjske prvošolce je v sredo, na prvi šolski dan, pričakala v šolskih klopeh tudi Krančkova knjiga zakladov, zanimiv otroški vodnik po Kranju, ki jim ga je podarila Gore...

Tržič / ponedeljek, 6. september 2010 / 07:00

Veliko dela v štirih letih

Tržiški župan Borut Sajovic je predstavil razvoj občine v letih 2006-2010. Mesto in podeželje imata novo podobo.