Od leve: Aleš Štefe, predsednik PD Kranjska Gora Marko Kopač, Petra Bratuša in predsednik PZS Jože Rovan / Foto: Mihov dom

Trmasto vztrajava pri planinski hrani

Naj planinska koča 2022 je tako kot že predlani Mihov dom na Vršiču, so v tradicionalnem izboru odločili obiskovalci gora. »Hvala vsem, ki podpirate najino delo in delo najine ekipe,« se zahvaljujeta najemnika koče Aleš Štefe in Petra Bratuša.

Kranjska Gora – Planinska zveza Slovenije in portal Siol.net že vrsto let zapored obiskovalce povabita k izbiri naj planinske in naj visokogorske koče v Sloveniji. Osmo sezono izbora jesta zaznamovala spremenjen način glasovanja: ocenjevanje po treh kriterijih – urejenost, gostoljubje in ponudba – in dejstvo, da je en uporabnik za posamezno planinsko kočo med celotnim glasovanjem lahko glasoval samo enkrat. Pred dvema letoma je naziv naj planinska koča dobil Mihov dom in tudi letos je koča ob cesti na Vršič dobila največ glasov v vseh treh kategorijah. »Kot za planinca markacija pomeni, da gre po pravi poti proti cilju, tako je za oskrbnika takšno priznanje potrditev, da dela prav,« je povedal Aleš Štefe, ki ima s partnerko Petro Bratuša Mihov dom v najemu zadnja tri leta.

»Težko je primerjati obisk v zadnjih treh letih, ker sta bili prvi dve sezoni koronski. Letošnja poletna sezona je bila odlična, kaj dosti boljša v sestavi ekipe, v kakršni smo bili, skoraj ne more biti. Pomoč v koči je danes težko dobiti. Za delo v kuhinji ni bilo kandidata, v strežbi in pri izdaji hrane pa sta nama poleg že ustaljene ekipe pomagala še dva dijaka. Prijetno sva bila presenečena, kako pridna sta bila.«

V slast gre vse, povezano z imenom Miha

»Pri kulinariki vztrajava, da se vse, kar ponudiva, pripravi v naši mali kuhinji. Trmasto vztrajava pri planinski, sveže pripravljeni hrani, za to pa potrebuješ veliko časa. Sestavine kupujeva pri lokalnih proizvajalcih.« Gostje veliko povprašujejo po jedeh, povezanih z imenom Miha (Mihov krožnik, Mihova enolončnica), pa seveda tudi po štrukljih, zavitku ... V sezoni imata na dan po štiri, pet enolončnic, ki jih menjata, ker se nekateri gostje vračajo tudi po nekaj dni zapored. Njuni gostje pa so planinci, kolesarji, motoristi, avtomobilisti, pohodniki, turisti. Še posebno med tednom so bili poleti glavnina tujci – od vsepovsod.

Težava poletja: pomanjkanje vode

Trenutno rešujejo največjo letošnjo težavo poletja – pomanjkanje vode. »Celo omejiti sva morala delovni čas med tednom, da se je do konca tedna, ko je največ obiskovalcev, nabralo več vode. Goste, ki so nastanitev rezervirali vnaprej, sva sicer vse lahko sprejela, novih žal ne. Svoj izvir vode imamo nad kočo, vendar letos zaradi slabe zime z malo snega in dežja ni zadostoval.« O rešitvi pa je Štefe pojasnil: »Našli smo še en dodaten izvir in bo treba v to investirati. Vodo iz novega izvira bova dala v analizo, da se prepričamo o njeni neoporečnosti. Največ pa za Mihov dom naredi s snegom bogata zima.«

Iščeta pomoč za delo v koči

»Po desetih letih trdega dela v planinskih kočah sva rekla, da bova en dober del truda vložila v to, da dobiva še en dodaten par, da se lahko malo menjamo, ker v vseh teh letih nisva imela pravega dopusta. To bo tudi za goste boljše, ker sva morala vsaj v špici sezone prej zaključiti kuhinjo, ker sva bila sama in sva zvečer pri­pravljala hrano za naslednji dan. Treba si je tudi odpočiti, da si potem še boljše volje.« Štefe je že deset let v oskrbniški vlogi, prej še v Valvasorjevem domu pod Stolom, kjer sta z Bratuševo kar trikrat prejela naziv naj planinska koča.

Sodelovanje je odlično

Kot sta še poudarila, dobro sodelujeta s Planinskim društvom Kranjska Gora, ki je lastnik Mihovega doma. »Večje investicije uredimo skupaj. Ker imava dolgoročen najem koče, sva tudi sama nakupila nekaj opreme in veliko postorila. Pomembno nama je, da je koča urejena, zunaj in znotraj.« Med načrti je že omenjena ureditev nemotene oskrbe z vodo, skupaj s planinskim društvom bodo postavili novo drvarnico, najemnika bosta posodobila tudi spletni rezervacijski sistem.

»Glede gostoljubnosti pa dodajam, da ima vsak kdaj slab dan, a po večini se res trudimo, da smo prijazni. Največ težav imamo s turisti, ki jim ni jasno, da so prišli v planinsko kočo, ne v gostilno. Čisto drugačno vzdušje je, če imaš kot goste prave planince. Takrat težav ni.«

Do konca septembra je Mihov dom odprt vsak dan, z oktobrom, ko narava še posebno lepo obarva macesne, pa ob petkih, sobotah in nedeljah. In tako bo vse do začetka nove sezone, ki jo v Mihovem domu začenjajo pred prvomajskimi prazniki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / / 06:00

Pahor ob dnevu državnosti: Potruditi se moramo, da znova zmaguje tisto, kar nam je skupno

Predsednik republike Borut Pahor je v govoru na proslavi ob dnevu državnosti pozval vse, naj se odrečejo ravnanjem, ki bi poglabljala medsebojno nezaupanje ali spodbujala sovraštvo. »Tega si ne zasluž...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Prstomet, boj za milimetre

Verjetno vas je malo med bralci, ki bi kdaj slišali za igro oziroma šport, ki se imenuje prstomet.

GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Novinci med gorskimi kolesi

Morda ste jih že opazili. Če ste jih, potem ste se verjetno začudili ali celo ustrašili. Na prvi pogled so povečana gorska kolesa ali močno odebeljena kolesa za treking.

GG Plus / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Prvič bo šla na tekmo

Znani in šport: Monika Tavčar, radijski glas in voditeljica številnih prireditev, je presenetila številne in se pred štirimi leti začela ukvarjati s športom. Za rekreacijo hodi v fitnes in teče.

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo praznuje

Naklo - Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo praznuje petnajstletnico delovanja. Ta petek ob 18. uri bodo v prostorih Doma Janeza Filipiča v Naklem odprli razstavo, na kat...

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Tekmovali slepi in slabovidni šahisti

Okroglo - Pred prazniki je v domu oddiha Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije na Okroglem pri Kranju potekalo odprto posamično državno prvenstvo slepih in slabovidnih v...