Ničelna toleranca do nasilja
Veliko je psihičnega in ekonomskega nasilja, ki se ne kažeta tako očitno kot fizično, zato ju tudi težje prepoznamo.
V juniju so se na uporabnice in njihove otroke spomnili na Teku štirih mostov v Škofji Loki, kjer je organizator teka Run4Unity zbiral donacije. Zaposleni v podjetju Goodyear so v okviru tradicionalnega projekta Boljša prihodnost s prostovoljci pomagali pri ureditvi igral in okolice Materinskega doma Gorenjske.
Kranj – V Društvu za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske so že v juniju osnovnim šolam in vrtcem na Gorenjskem ponudili možnost sodelovanja v obliki ozaveščanja o vrstah nasilja, prepoznavanju nasilja in možnostih sodelovanja pri obravnavi posameznih primerov.
»Šole in vrtci so se zelo pozitivno odzvali na naš poziv, zanimanja je veliko. Izvedenih je bilo že nekaj predstavitev in vzpostavljeno sodelovanje. Skupaj ugotavljamo, da je veliko psihičnega in ekonomskega nasilja, ki se ne kažeta tako očitno kot fizično nasilje, zato ju tudi težje prepoznamo. Nekaterim žrtvam nasilja se zdijo določena nasilna ravnanja, ki jih doživljajo, nekaj običajnega. Ne zavedajo se, da so žrtve nasilja, da imajo pravico do spoštovanja, samostojnega odločanja, enakovredne vloge v odnosu in podobno. Zato je ozaveščanje o vrstah nasilja zelo pomembno,« pravi Špela Zgonc in dodaja, da so poleg tega, da ves čas ozaveščajo o ničelni toleranci do nasilja, poletne mesece izkoristili tudi za krajše izlete, aktivnosti na vrtu, različne delavnice, ki so preusmerile misli njihovih uporabnic in predvsem otrok stran od skrbi, obenem pa so krepili tudi občutek lastne vrednosti in pomembnosti.
»Zahvaliti se želimo tudi vsem posameznim donatorjem, ki pomagajo omiliti stisko mamic z otroki in posameznic, ki so vključene v naše programe,« dodaja Zgončeva in pravi, da se v primeru, ko ste v stiki in potrebujete nasvet ali pogovor, lahko obrnete na Center za informiranje in svetovanje na številko 030 380 380.