Letošnji občinski nagrajenci v Cerkljah / Foto: Aleš Senožetnik

Med najrazvitejšimi občinami

Minulo nedeljo so v Cerkljah praznovali občinski praznik, ki so ga počastili s slovesnostjo v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika. Njen osrednji del je zavzemala podelitev plaket in priznanj letošnjim občinskim nagrajencem.

Cerklje – Veliko plaketo Občine Cerklje je prejel Damijan Močnik, priznani skladatelj, zborovodja in pedagog, ki je tudi letošnji prejemnik nagrade Prešernovega sklada, za svoje delo pa je prejel tudi že številna domača in mednarodna priznanja. Veliko plaketo je prejel za prispevek k obogatitvi slovenske kulturne zakladnice z vrhunskimi umetniškimi dosežki.

Mala plaketa je šla v roke Godbi Cerklje za dobro desetletje dolgo delovanje in uspešno sodelovanje z lokalno skupnostjo.

Na nedeljski občinski slovesnosti so podelili tudi štiri priznanja Občine Cerklje. Ob 70-letnici delovanja ga je prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Zalog, za 130 let delovanja pa Prostovoljno gasilsko društvo Cerklje. Priznanji sta prejeli za zasluge in tudi kot spodbudo za nadaljnje delo. Priznanje sta prejela tudi Miha Škrabar, član PGD Zalog, za nesebično pomoč pri reševanju življenja občanu, ter Lenart Sirc, košarkar iz Športnega društva Krvavec, ki je kot posojeni igralec zabeležil izjemne uspehe z ekipo Helios Suns.

Zbrane je nagovoril tudi župan Franc Čebulj, ki je spomnil, da je Občina Cerklje ena redkih pri nas, ki svoj občinski praznik praznuje v spomin na kulturnika – Ignacija Borštnika, ki se je rodil v Cerkljah. Opozoril je tudi na napredek občine: »Od ustanovitve občine je minilo 28 let. V teh letih so občine prispevale velik delež k razvoju na področjih, ki so v njihovi pristojnosti in tako prispevale veliko k razvoju Slovenije. Trend razvoja Cerkelj je viden tudi na lestvici razvitosti občin, na kateri smo se s 136. mesta povzpeli med pet najbolj razvitih v Sloveniji.« V nadaljevanju je orisal ključne poudarke zadnjega mandata, vključno z epidemijo covida-19, ki pa ni zaustavila projektov. Med ključnimi dosežki zadnjih štirih let je med drugim poudaril nakup Hribarjeve vile in zemljišča v Dvorjah, vlaganja občine v sakralno in kulturno dediščino, vzpostavitev dislocirane enote Glasbene šole Kranj v Cerkljah, investicije v komunalno infrastrukturo, v katero so vložili 6,5 milijona evrov, izgradnjo cerkljanskega zdravstvenega doma, ki je stala 2,5 milijona evrov. Opozoril je tudi na investicije v gasilstvo in enega najpomembnejših projektov, ki je tik pred zaključkom – gradnjo Krvavškega vodovoda, ki ga občina gradi skupaj s sosednjimi občinami in stane več kot 12 milijonov evrov, ter na načrte občine, med katerimi je tudi gradnja kanalizacije na območju Krvavca, ki bo zahtevala finančni vložek okoli 15 milijonov evrov.

Slavnostni govornik na prireditvi je bil poslanec državnega zbora Matej Tonin, medtem ko je predsednik države Borut Paho svojo odsotnost opravičil, saj je odpotoval na pogrebno slovesnost britanske kraljice Elizabete.

Matej Tonin je poudaril pomen dela letošnjih nagrajencev za lokalno skupnost in zavzetost lokalne skupnosti pri napredku in razvoju občine. »S svojim delom ste poskrbeli, da je tu bivanje prijetno,« je med drugim dejal Tonini in nadaljeval: »Številni projekti bodo še izboljšali kakovost bivanja v Cerkljah. Veseli me, da ste v zadnjih letih vlagali v številne investicije in da se lahko pohvalite z izboljšano cestno, komunalno, zdravstveno, izobraževalno, športno in kulturno infrastrukturo.« Kot je dejal, je prav dobro delo občin lahko vzor tudi državi.

Kulturni del programa so obogatili Ženska vokalna skupina Andreja Vavkna pod vodstvom Damijana Močnika, člana KUD Pod lipo Adergas, Godba Cerklje, cerkljanski folklorniki in članice Društva kmečkih in podeželskih žena Gorenjski nagelj, ki so poskrbele za pogostitev po prireditvi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Šopek domovini Sloveniji

Nekdanji načelnik manevrske strukture MSNZ Anton Krkovič je soavtor besedila pesmi Mati domovina in jo je tudi uglasbil, posvetil pa dvajsetletnici Republike Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 1. november 2013 / 13:32

Sončni Krvavec

Na Krvavec hodimo pozimi predvsem zaradi smučanja, poleti pa zaradi planinskih sprehodov in razgleda v dolino. Fotograf Primož Pičulin je izbral dobro stojišče, z macesnom prekril direktne...

Slovenija / petek, 1. november 2013 / 13:29

Zamejski šport, del slovenskega športa

Ugledna družba se je pretekli petek zbrala v Drumlovi gostilni Pri stari pošti/Alte Post v Ziljski Bistrici/Feistritz an del Gail. Slovenska športna zveza iz Celovca, krovna organizacija s...

Škofja Loka / petek, 1. november 2013 / 13:18

Pri izbiri odločile reference

Direktor Direkcije RS za ceste Gregor Ficko je v torek v Škofji Loki pojasnil, zakaj je razpisna komisija za nadaljevanje del pri gradnji obvoznice izbrala Gorenjsko gradbeno družbo.

GG Plus / petek, 1. november 2013 / 13:03

Čakajoč na večno življenje

Krščanstvo, ki nas uči, da je smrt le stanje na poti iz zemeljskega v večno življenje, je v srednjem veku tudi na naših tleh močno spremenilo kulturo smrti in pokopa, ki je obstajala dotlej. Na nekoli...

GG Plus / petek, 1. november 2013 / 13:02

Bolnišnica v soteski, odrešilna zamisel

Partizansko bolnico Franjo je ustanovil gorenjski rojak, doktor Viktor Volčjak (1913–1987), bil je tudi njen prvi predstojnik. Zanimivo je brati, kako se je odločil za gradnjo bolnice v skriti soteski...