Onesnaženost gora vse večja
Planinske koče so zaradi neurejenega odvajanja odplak pomemben vir onesnaževanja v visokogorju. Dr. Matej Ogrin iz društva CIPRA Slovenija pravi, da smo priča »okoljskemu kriminalu«.
Ponudba v kočah je zelo raznolika, kar bi se moralo omejiti, odpovedati bi se bilo treba pločevinkam in ocvrti hrani, zmanjšati število sob in pozivati k lastnemu odnašanju smeti, so poudarili sogovorniki.
Ljubljana – Turizma je v slovenskem visokogorju vsako leto več, a hkrati raste tudi stopnja onesnaženosti okolja, saj ima narava v višjeležečih območjih slabšo zmožnost samoregulacije. Marsikateri turistični objekti še vedno nimajo urejenih, delujočih in pravno usklajenih čistilnih naprav. Odpadne vode zato pogosto neprečiščene iztekajo v okolje in onesnažujejo vodne vire. »Zavedati se moramo, da so gore pod vplivom podnebnih sprememb, ki močno spreminjajo tako nosilne kot regeneracijske sposobnosti gorskega sveta – hkrati pa množični turizem povzroča vedno večje pritiske. V primerjavi s tujimi državami imamo zelo majhno površino gorovij, zato moramo z njim ravnati preudarno in odgovorno,« opozarja prof. dr. Matej Ogrin, predsednik društva za zaščito Alp CIPRA Slovenija, ki dodaja še, da smo pri nas priča »okoljskemu kriminalu«.
Malomarni z odpadnimi vodami
Vodja sledilnih poskusov mag. Miha Pavšek z Geografskega inštituta Antona Melika pri Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti pojasnjuje: »V lanskem in letošnjem letu smo vzeli vzorce vode v Ivančičevi jami, ki leži nekaj deset metrov pod domom na Kredarici. Povišane so vrednosti več parametrov, vrednosti nitratov pa kažejo več kot štirikrat presežene dovoljene vrednosti, kar kaže na onesnaženje jame z odpadnimi vodami s Triglavskega doma na Kredarici.«
Prebivalci Triglavskega narodnega parka ob tem opozarjajo na nezakonito ravnanje Planinskega društva Ljubljana-Matica, lastnika domov na Kredarici in Triglavskih jezerih, kjer presegajo največjo dovoljeno število postelj za kar štirikrat. Dr. Tit Potočnik, direktor javnega zavoda Triglavski narodni park, poudarja: »Zavod aktivno sodeluje pri problematiki, vendar so naše pristojnosti zelo omejene.« Kot pravi, se trudijo pri izboljšanju pogojev v gorah in sodelujejo pri različnih projektih, kot so izlov rib v Dvojnem jezeru, odstranitev alg ter nadgradnja in optimizacija obstoječe male čistilne naprave.
Odziv PD Ljubljana-Matica
In kako na obtožbe odgovarjajo pri Planinskem društvu Ljubljana-Matica? »V lanskem in letošnjem letu smo s pomočjo vrhunskega strokovnjaka na področju komunalnega inženirstva uspeli znižati izpuste močno pod dovoljeno mejo, in kolikor kažejo rezultati, bodo takšni tudi v prihodnje,« so odgovorili na vprašanje o onesnaženosti Dvojnega jezera. Za dom na Kredarici pa so dejali: »V koči ni tekoče vode, ki bi omogočala klasično splakovanje WC-jev. Za planince so na voljo suha stranišča, zato fekalnih vod iz koče ni, saj se te periodično odvažajo v dolino s helikopterjem. Seveda pa se pojavljajo neprijetne vonjave, ki pa so bolj ali manj del takega tipa stranišč.«