Kolesarska veriga na podeželju
V Škofji Loki so v okviru projekta Kolesarska veriga na podeželju predstavili primere dobrih praks sistema izposoje koles v lokalnem, regionalnem in državnem okolju.
V Škofji Loki, kjer je sistem izposoje koles eKOLOka zaživel letos spomladi, je registiranih že 259 uporabnikov. Izposoja in vračilo koles sta možni na sedmih postajah, jeseni bo aktivna še osma postaja na Parkirišču Lipica.
Škofja Loka – Projekt Kolesarska veriga na podeželju je namenjen uvedbi in nadgradnji kolektivnega sistema množične mobilnosti na območju enajstih lokalnih akcijskih skupin in kar 23 občin v Sloveniji. Na Gorenjskem so v projekt vključene občine Škofja Loka, Cerklje na Gorenjskem in Naklo. Z digitalizacijo map, skupno aplikacijo ter aktivnostmi za integracijo z že obstoječimi kolesarskimi sistemi v Sloveniji želijo omogočiti, da bo trajnostna električna mobilnost dostopna uporabnikom tudi na do sedaj spregledanih območjih podeželja. Aktivnosti bodo obenem približale trajnostno mobilnost in dostopnost do območij tudi ranljivim skupinam.
Kot je pojasnila Mateja Dolžan iz BSC Kranj, LAS Gorenjska košarica, vodilnega partnerja projekta, je z vidika sodelujočih občin največja pridobitev bodisi širitev obstoječega sistema oziroma vzpostavitev sistema za izposojo koles. »Tovrsten sistem pa ne bo zaživel sam od sebe, potrebna je promocija pri različnih uporabnikih in povezovanje različnih s kolesarjenjem povezanih ponudnikov,« je povedala. S tem namenom se bo v dneh do konca projekta odvilo kar enajst delavnic s predstavitvami dobrih praks ponudnikov za pridobitev certifikata »kolesarjem prijazen ponudnik«. Ena od teh delavnic, kjer so predstavniki treh akcijskih skupin LAS Gorenjska košarica, LAS loškega pogorja in LAS Srce Slovenije predstavili sisteme izposoje koles v lokalnem, regionalnem in državnem okolju, vrste e-koles in z njimi povezane prednosti ter zaposlitvene priložnosti in vrste e-invalidskih vozičkov, je potekala minuli torek v Škofji Loki. Podobno predstavitev so pripravili tudi v Cerkljah, pred partnerji pa je še zaključni dogodek, ki ga bodo izvedli 8. oktobra v Kongresnem centru Brdo.
Kot je še poudarila Dolžanova, je največji skupni izziv partnerjev združitev vseh sistemov na eno platformo. »Kar pomeni, da si bo z enotno registracijo na primer v Škofji Loki moč izposodili kolo na Goričkem,« je pojasnila.
Povezuje že osem občin
Do tega projekta je bil sistem Gorenjska.bike edini medobčinski sistem izposoje koles v Sloveniji. Vzpostavil se je v okviru Hitro s kolesom in sprva povezal pet gorenjskih občin. Letos se v sistem vključujeta še občini Cerklje na Gorenjskem in Škofja Loka, pred kratkim se je pridružila tudi Občina Bled s tremi postajami. »Tako je v osmih občinah skupaj že 57 postaj s 318 kolesi, od tega je 143 električnih,« je še dodala Dolžanova.