Prodaja tudi mladoletnim?
Tržni inšpektorji so prejšnji teden izvajali nadzore prepovedi prodaje tobačnih in alkoholnih izdelkov mladoletnim osebam po vsej Sloveniji. Skrb vzbujajoč je podatek, da slovenski 15-letniki v tedenskem pitju in opijanju presegajo mednarodno povprečje.
Trgovci so v pomoč prodajalcem na blagajnah namestili tudi razne opomnike, ki opomnijo prodajalca, da gre za tobačni izdelek oziroma alkoholno pijačo, da je treba preveriti starost pri kupcu. Ugotovljene kršitve trgovce in tudi prodajalce sicer drago »stanejo«.
Tržni inšpektorji so prejšnji teden izvajali nadzore prepovedi prodaje tobačnih in alkoholnih izdelkov mladoletnim osebam po vsej Sloveniji. Kot je povedala glavna tržna inšpektorica Andreja But, so se osredotočili predvsem na prodajalne v okolici šol, avtobusnih, železniških postaj, zlasti v času malic in po koncu pouka. Skupno naj bi izvedli okrog petdeset nadzorov. Namen akcije je preprečiti začetek in nadaljevanje kajenja ter pitja alkohola med otroki, mladostniki in mladimi odraslimi, spodbujati opuščanje kajenja, zmanjševati izpostavljenost tobačnemu dimu in posledično zmanjšati obolevnost in prezgodnjo umrljivost ter družbene stroške zaradi rabe tobaka in pitja alkohola. Tržni inšpektorat sodeluje z nevladnimi organizacijami, ki tudi sicer na področju tobaka izvajajo razne delavnice v šolah in ozaveščajo mlade o škodljivosti kajenja.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje rabi tobaka pripisujejo 19 odstotkov vseh smrti pri Slovencih. Mednarodna študija, ki je raziskovala z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju, pa je pokazala, da se je v obdobju 2002–2014 delež 15-letnikov, ki so prvič pili alkoholne pijače v starosti 13 let in manj, zvišal iz 29 odstotkov na štirideset odstotkov, medtem ko slovenski 15-letniki v tedenskem pitju in opijanju presegajo mednarodno povprečje.
Tržni inšpektorat nadzore prepovedi prodaje tobačnih in alkoholnih pijač mladoletnim osebam izvaja vsako leto. Izvedli so jo letos že maja v sodelovanju z nekaterimi nevladnimi organizacijami. Nadzor je pokazal, da so v 36-ih primerih prodajalci prodajo tobačnega izdelka mladoletni osebi zavrnili, v 26-ih primerih (42 odstotkov) pa je bil tobačni izdelek mladoletni osebi prodan. V primerjavi z letom 2020, ko je bil nazadnje izveden tovrstni nadzor, je delež ugotovljenih kršitev manjši (leta 2020 je bilo 57 odstotkov kršitev, letos 42 odstotkov). »Ugotavljamo, da je večina prodajalcev v primerih, ko so tobačne izdelke mladoletni osebi prodali, od kupca – mladoletne osebe zahtevala osebni dokument, ga pogledala, vendar pa napačno izračunala starost in tobačni izdelek prodala,« pojasnjuje glavna tržna inšpektorica ter poudarja, da so prodajalci v zelo malo primerih tobačni izdelek mladoletni osebi prodali brez vprašanja o starosti oziroma zahteve po osebnem dokumentu.