Gostili skupščino združenja Douzelage
V Škofji Loki se je minuli konec tedna na 46. generalni skupščini mednarodnega združenja Douzelage, ki povezuje 28 partnerskih mest iz 28 držav, zbralo dvesto petdeset udeležencev iz vseh držav Evropske unije.
Škofja Loka – Škofja Loka je minuli konec tedna gostila 46. generalno skupščino mednarodnega združenja Douzelage. »Škofja Loka je že več kot desetletje članica tega mednarodnega združenja, tokrat pa imamo prvič čast gostiti generalno skupščino, ki vsako leto poteka v enem od partnerskih mest,« je poudaril tokratni gostitelj, župan Občine Škofja Loka Tine Radinja. Združenje povezuje 28 mest, in sicer po eno mesto iz vsake od držav članic Evropske unije ter britansko mesto Sherborne, ki je bilo eno od ustanoviteljev združenja in je v njem ostalo tudi po Brexitu. Na tokratni skupščini so po županovih besedah pregledali aktualne skupne projekte in začrtali prihodnje delo, posebno pozornost pa so namenili tudi projektu Mladi za starejše – aktivno staranje.
Krona mednarodnega sodelovanja
»Douzelage predstavlja krono mednarodnega sodelovanja škofjeloške občine,« je pred začetkom generalne skupščine poudaril Radinja in dodal, da združuje mesta, ki v svojih državah niso največja, a jih krasi njihov zgodovinski in kulturni pomen, v nekaterih primerih tudi poseben turističen status. »Naše aktivno sodelovanje temelji na tem, da smo primerljiva mesta s podobnimi izzivi in problemi.« Sodelujejo tako na kulturnem kot športnem področju, pa tudi pri vsebinsko pomembnih projektih, kot je že omenjeni Mladi za starejše – aktivno staranje.
Minuli petek so v Sokolskem domu pripravili sklepni dogodek omenjenega triletnega projekta, ki je potekal v sklopu evropskega projekta Evrope za državljane, v njem pa je poleg Škofje Loke kot vodilne partnerice sodelovalo še enajst mest. Tako je Škofja Loka pred tremi leti gostila tudi uvodno srečanje, na katerem so posebno pozornost namenili konceptu participativnega proračuna, ki ga je na podlagi izkušenj drugih mest že uvedla tudi škofjeloška občina, je spomnil vodja projekta Miha Ješe. »Naš ključni cilj pa je izmenjava izkušenj in dobrih praks na področju medgeneracijskega sodelovanja.«
Na enem od prvih srečanj so med drugim govorili o e-opismenjevanju, kar se je nato kot ključnega pomena izkazalo med korono, ko so bili mnogi osamljeni, prek informacijske tehnologije pa so lahko vzdrževali stike z drugimi. Posvetili so se tudi mobilnosti starejših v mestih in pregledali, kako so mesta urejena za ljudi z gibalnimi omejitvami. »Strinjali smo se, da je treba ob vsaki rekonstrukciji odpraviti čim več preprek, ki so v starejših mestih seveda prisotne.«
Na zadnjem srečanju so se posvetili še vprašanju stanovanj za mlade in starejše. »Kot smo ugotavljali, je stanovanj dovolj, a niso primerno razporejena,« je dejal Ješe in pojasnil, da je recimo v Škofji Loki kar 267 stanovanjskih hiš, v katerih je le en stanovalec. »Treba je razmisliti, kako ustvariti simbiozo med mlajšimi in starejšimi, da bi v te velike hiše nastanili mlade družine. Več teh hiš je namreč dejansko dvostanovanjskih, niso pa grajene na ta način.« A to je za občine prevelik izziv, je poudaril, zato bi se po njegovih besedah s tem morala spopasti država.